| TheRealFantasy a întrebat:

Am un mic/mare lapsus... sad
Am vazut acum ceva timp doua filme si nu mai stiu numele lor.

Din primul imi amintesc ca era vechi, actiunea plasata undeva in lumea araba, totul era ca o poveste si personajul principal isi picta mana ca sa si-o prelungeasca si asa voia sa fure un rubin.

Al doilea era horror, actiunea era cu o fetita care murise intr-un rezervor de apa, apoi fantoma ei a ajuns sa bantuie o casa cu o mama si fetita ei si incerca sa o omoare ca sa ramana cu mama ei si chiar reuseste si parca asa se termina filmul.

Dau funda celui/celei care ma ajuta cu unul din ele macar... happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi dacă Dark Water (2005) e al doilea film pe care-l cauți, fiindcă și aici apare fantoma unei fetițe care a murit înecată într-un rezervor cu apă.

http://rifftrax.wikia.com/wiki/Dark_Water_(RiffTrax_Presents)

| TheRealFantasy explică (pentru floresdemayo):

Da, asta este filmul, multumesc mult! happy

Pe celalalt l-am gasit la intamplare, doar pe asta il mai cautam.

| floresdemayo a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Și care era titlul primului film? Sunt și eu curioasă. ))

| TheRealFantasy explică (pentru floresdemayo):

Era o varianta de la O mie si una de nopti, doar ca e mai veche (1947). Si mai e si una, mai "noua" din 1990 aparent... dar nu m vazut-o pe aia. :D

http://m.imdb.com/title/tt0038165/?ref_=nv_sr_3

http://m.imdb.com/title/tt0098961/?ref_=nv_sr_2

| floresdemayo a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Mersi mult. Să știi că mi-am mai amintit o scenă, unde personajul Rumburak din serialul Arabella și-a pus în gând de a-i fura inelul fermecat, astfel încât, într-o noapte, își strecurase mâna (lungă, avea câțiva metri) pe fereastra camerei ei și-i sustrase inelul de pe noptieră. Era un film fantastic, pentru copii.
Nu mai rețin filmul integral, a fost în urmă cu 5-6 ani la TVR, dar nu prea m-am uitat, fiindcă, recunosc, nu era genul meu. Dar, în mod sigur, găsești secvența respectivă (cu o mână lungă, care fură un rubin), și în acest film.
https://www.cinemagia.ro/filme/arabela-9363/

| TheRealFantasy explică (pentru floresdemayo):

Wow, ok, mersi il pun pe lista si pe asta sa il vad. happy