| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut un videoclip vechi din era cinematografica alb-negru care a fost difuzat si la pro tv pe timpul ala.
In videoclip era prezentata explicit executia a 4 oameni politici. In videoclip apare si Antonescu care trage in fiecare cap cate un glont.
Una din persoanele executate inainte sa cada pe jos ridica palaria in aer ca un semn de respect.
Vreau sa stiu despre ce e vorba, cine erau persoanele alea 4 si de ce au fost executate.

Descrierea videoclipului e: *Marshal salutes by raising his hat with the right hand, after they are shot. The Marshal immediately rose up, leaning on his elbow and said: You didn't shoot me gentlemen, fire!, after which the chief guard went with his pistol to Antonescu and shot him in the head.*

Nu dau link-uri ca e videoclip de pe pagini nu prea acceptate de societate.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am vizionat acest video.
In genericul videoclipului sunt mentionate numele condamnatilor, cât și numele / profesia celor care au participat la execuția lor.
Toți cei patru au fost condamnati la moarte prin împușcare pentru "crime de război, crime împotriva păcii și crime împotriva umanității".
Ei au fost executati la penitenciarul Jilava, 1 iunie 1946.

• Constantin Z. Vasiliu (fost ministru de interne)
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Constantin_Z._Vasiliu

• Gheorghe A. Alexianu (fost guvernator al Transnistriei)
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Alexianu

• Mihai Antonescu (fost vicepresedinte al Consiliului de Miniștri)
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Mihai_Antonescu

• Ion Antonescu (fost conducator al statului)
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ion_Antonescu

2 răspunsuri:
| Anonimul222322 a răspuns:

Nu are cum pe pro TV ca dacă dădea execuție ii le dădea CNA amenda de îi ustura curu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E executia maresalului Antonescu, cel care ridica mana cu palaria e chiar Antonescu, il gasesti pe Youtube.
Cel care trage gloantele finale in fiecare detinut dupa ce acestia sunt la pamant este comandantul plutonului de executie.