| vladpc97 a întrebat:

As vrea si eu un serial/anime/etc care sa semene cat mai bine cu "death note" (este un anime), sa cuprinda investigatii, chestii de gandire, psihologie, cat mai complexe. Sa semene cu acel anime.

Sper ca o sa primesc multe sugestii. Dau funda.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| AIeXxX a răspuns:

Code geass
Este aceeasi logica ca in death note
Doar ca acolo nu e L ci Zero
Iar personajul principal este foarte inteligent. Sunt atatea episoade ca in deathnote
Uite nu vei regreta

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Danganronpa
Ghost hunt - e pe latura mai horror

Anime-uri ca Death Note nu vei mai gasi pentru ca este capodopera in materie de anime. E cel mai cel. Nu vei gasi altul care sa se ridice la nivelul sau. Eu l-am vazut de 3 ori pana acum si cred ca ma voi uita din nou la el. E un anime bun, desi acum, dupa ce l-am vazut de aattea ori, mi-am dat seama ca 'regizorul' a fortat nota cu Light sa faca greseli pe care nu le-ar face nimeni, daramite el, un tanar atat de inteligent. Dar daca nu il facea sa comita aceste greseli tampite, L nu ajungea nicaieri cu deductiile sale. Dar nah, e bine si asa, muuuult mai bine decat alte anime-uri

| TheSeventhSin a răspuns:

Cel mai bun ar fi Detective Conan.
Dar a vand in vedere ca sunt doar 40 ep traduse de fansuburi (Iar el e de 900 parca de episoade)
Ai mai putea sa te uiti la 91 days, e genial.

| pruneeex3 a răspuns:

Code Geass, Detective Conan,Ghost Hound, Mirai Nikki, Elfen Lied, ChäoS; HEAd, Gantz (2 sez),Psychic Detective Yakumo, Phantom: Requiem for the Phantom, Gosick, Another, Persona 4
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Kamisama no Memochou
Dantalian no Shoka
Deadman Wonderland