| anonim_4396 a întrebat:

Ați avut sau aveți fobie de genul thriller/horror la filme, seriale, anime, desene americane etc? Dacă da, cum ați scăpat de ea? Sau ați acceptat-o ca o parte din voi?
Sunt adult, mi-a recomandat cineva să văd un film așa mai dur ca să mă mai "călesc", să îmi treacă fobia: Legenda vie cu Will Smith. Am stat încordată pe tot parcursul filmului iar la unele scenarii mi-am mutat privirea de pe ecran. Nici o schimbare.
Când am fost mică m-am uitat la desene americane bizare și am tolerat aproape orice pasaj. Acum dacă le-aș revedea, m-ar lua panica și greața. De restul cu așa conținut mă ia cu dureri de inimă, nod in gât, respirație tăiată, transpirații, greață, lacrimi. Până și filmele de acțiune le suspectez de pasaje extrem de violente spre thriller/horror și abia de mă uit la filme în general. E normal?

Răspuns Câştigător
| stefiiii3 a răspuns:

Este complet normal, daca cineva rade de tine pentru ca ai o fobie de acest gen inseamna ca este prostut.
Nu trebuie sa te schimbi, dar poate tu chiar vrei sa treci peste aceasta temere. Uita-te la filme horror, dar in spatele scenei, sa vezi ce se intampla de fapt, asa cand te vei uita la un film horror iti vei da seama ca de fapt nu este nimic de speriat.
Sper ca te-am putut ajuta.

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar hai ca filmul respectiv nu a fost chiar asa de "terifiant". A fost cam emotionant ce este drept. Dar exista unele filme... atat de ingrozitoare ca idee, incat NU recomand nici macar sa te informezi despre ce este vorba in ele.
Presupun ca as vrea sa se stearga cumva de pe internet big grin

Dar pe langa asta, da... oarecum este normal, ematizezi probabil cu persoanajele, te transpui in poveste, ii intelegi durerea. Si eu unul ma simt ciudat, trist, infricosat, terifiat sau motivat de diverse filme, unele despre care nu ai crede ca s-ar putea sa trezeasca astfel de sentimente, dar totusi... se poate. Mai ca plang la unele din nimic laughing

Da, asa este firea ta, mai sensibila. Pentru a scapa de asta... ori te uiti la multe pana intelegi ca nu ai de ce sa iti faci griji si te obisnuiesti, ori nu te uiti (: (bine, probabil mai exista si alte variante).

Nu trebuie sa faci caz din asta. Asa sunt facute filmele horror, sa te terifieze, cum a spus un regizor odata, despre filmul sau... aberant.

Da, cand eram mici, percepeam altfel lumea. Pe masura ce am crescut, ne-am format alte idei, dupa altele si tot asa, ne gandim la cum ar fi sa fim noi in locul personajului, ne gandim la ce ar simti, la cat de rau poate sa fie, simtim o apasare in piept, in general ca oameni.

Dar in timp, o sa te obisnuiesti si o sa poti sa iti controlezi aceste ganduri, altele mai mult, altele mai putin. Pana atunci nu prea ai ce sa faci, doar sa astepti happy

Numai bine! ^_^

| Catrice a răspuns:

Asa e unii, slabi de înger.hee hee

| Mopmop a răspuns (pentru Catrice):

Te contrazic! Corect se spune :" e multi si nu toti poate!" Sau poti inlocui cu succes :" Multa lume e desculti!"
Asta asa ca sa stii si tu!

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

N-am înțeles nimic

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebam daca te obliga cineva sa te uiti la filme horror. Uite, un exemplu. Daca stii clar ca te dor ochii daca te uiti direct la Soare ai repeta experienta asta neplacuta?

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Nu,deloc. Dar așa căpătam și eu mai multe cunoștințe ca să pot întreține și eu o conversație într-un grup anume de oameni pe partea de filme.Ca eu de fel sunt cam limitata la subiecte de vorbă.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe categorii de filme mult mai bune decat cele horror. Gen comedii, sf, documentare. Poti urmari astea si sa capeti diferite experiente mult mai utile decat cum sa urmaresti pe unul in padure cu un topor plin de sange inchegat?

| Catrice a răspuns (pentru Mopmop):

Ce prost este eu! Cum de daduse-nu-mi seama sad

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Da,corect.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Ce? Cu ce sa fii prost? Nu ești prost.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai făcut fericit. Cred ca m-am îndrăgostit. ❤
Câți ani ziceai ca ai?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Ok nu mă așteptam la asta. Am 27.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Super,de varsta mea ❤
Pe unde stai?
Hai ca te ajut sa scapi de frica de horror, am auzit ca dacă vezi filmele cu cineva te simți în siguranțăwinking

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

...nu fii așa sigur, cel pe care l-am văzut nu l-am văzut de una singura, ci cu cineva. Niciun efect.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh,nu erai cu mine, de aiawinking

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Și când mă gândesc că până acum vreo 2.5-3 ani, mă uitam zilnic pe 'gore-uri'... laughing)
Dar cu ce te ajuta sa ' te călești'?
îți zic eu: cu nimic.
Nu-ți recomand nici știri, nici filme și mai ales site-uri cu astfel de conținut (raiu psihopaților).
Îți afectează subconștientul, am simtit-o pe propria piele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Doar când eram copil mă mai speriam de acele efecte speciale cinematografice dar când mi-am dat seama că ce văd acolo e ficțiune, teama a dispărut.

| timidu89 a răspuns:

Cand eram copil ma speriam de filmul cu Chucky papusa ucigasa. Dar mi-a trecut cu timpul, acum mi se pare amuzant filmul big grin Cu vampirii ma mai sperie oarecum laughing desi stiu ca sunt SF. In rest ma uit la orice film, fie el si de groaza. Nu pare normal la prima vedere, poate esti mai emotiva? Nu suntspecialist, la unele filme inteleg sa ai astfel de reactii, dar la majoritatea mi se pare prea mult. E doar parerea mea. Poate e de natura psihologica, ai suferit vreo trauma?

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Nu îmi amintesc foarte mult din copilărie. Așa că nu am ce să răspund concret.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si eu numai de pe la 6-7 ani de mai retin, in rest nu mai stiu nimic. Eu am frica de inaltime big grin Uita-te la setarile contului, e probabil ca sa nu accepti mesaje de la toti membrii TPU. De asta cred ca nu iti pot trimite mesaj.

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Gata,am făcut setările. Trimite mesajul.

| Mopmop a răspuns:

Ar trebui sa tratezi cauza nu efectele. Asa incat sfatul meu ar fi sa nu te uiti la ceea ce iti face rau. Te obliga cineva?

| Helloyellowday a răspuns:

Ceea ce simți e complet normal. Ești om, nu robot.
Toată lumea are o fobie, chiar dacă nu recunoaște. Mică sau mare, de insecte sau de spații înguste, etc... Există tot felul de frici.
Stai departe de ceea ce nu îți face bine.