| SERIALS a întrebat:

Ati observat tendita asta la TIFF de a prezenta filme cu homosexuali? De ce credeti ca s-a ajuns si la asa ceva?

15 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Spre rusinea mea nu stiu ce filme sunt la TIFF. Nu as zice ca e neaparat o tendinta cat mai mult dorinta de a reprezenta cinematografic o comunitate/minoritate care nu a fost reprezentata pe ecran multa vreme si care inca nu este inteleasa si acceptata pe deplin in multe locuri din lume. Cinematograful, ca si serialele tv/telenovelele sunt ideale pentru a arata ca persoanele LGBT sunt oameni ca toti ceilalti, mai buni sau mai rai, cu calitati si defecte. Mie personal mi-a placut telenovela braziliana "Dragoste de viata" (a rulat si la noi pe Acasa TV) care are chiar 3 personaje gay si atinge chestiuni sensibile si de actualitate. Dintre filmele romanesti nu-mi amintesc niciunul cu barbati gay dar imi amintesc 2 cu lesbiene, "Legaturi periculoase" si "Dupa dealuri". Oricum in lume exista festivaluri de film chiar specializate pe filme cu tematica LGBT.

| AC4S4 a răspuns (pentru andreia67):

"Dorinta de a reprezenta cinematografic o comunitate/minoritate care nu a fost reprezentata pe ecran de multa vreme"
Daca ar fi asa, de ce nu se dau si filme crestine la TIFF?

| AndreiWeisz a răspuns:

Este doar o tendinta luata de americani care fac acelasi lucru, incearca sa promoveze mai mult ideea de homosexualitate, sa o normalizeze. Diferenta e ca noi nu suntem inca la fel de deschisi ca americanii la acest subiect, posibil sa se iste mici certuri pe tema asta.

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Termenul de promovare nu mi se pare prea fericit ales, cel mai aproape mi se pare cel de "raise awareness", constientizarea existentei unei probleme/unui fenomen si prezentarea/mediatizarea acesteia. Nu inteleg ce intelegi prin "normalizare", homosexualitatea in sine e la fel de normala ca si parul blond (natural) si ochii albastri, de altfel au cam aceeasi frecventa de aparitie, e doar o caracteristica a unei minoritati de oameni care ii diferentiaza de ceilalti.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru andreia67):

Mno pe asta nu stiu de unde ai luat-o laughing comparatia cu persoanele blonde si ochi albastri. Poate doar daca o faci la nivel mondial, dar atunci nici nu e neaparat relevant, doar persoanele albe pot fi blonde cu ochi albastri si sunt mai multe persoane de rasa neagra sau asiatici decat albi cred. Deci nu e cam la fel. Homosexualitatea nu e restransa la un grup anume de indivizi. In plus, fiind in Romania, sau Europa in general, nu, e mult mai comun sa vad un blond decat un gay laughing eu sunt blond si cu ochi albastri, mai cunosc cel putin inca vreo 4-5 persoane fara sa ma gandesc prea mult si doar un singur homosexual cunosc si asta pentru ca e in facultate, nu suntem neaparat prieteni.

| SERIALS explică (pentru AndreiWeisz):

Si de unde stii ca e gay?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru SERIALS):

Zvonurile circula laughing Bine, de fapt a zis cuiva si acel cuiva a mai zis la mai multi laughing

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

"Gura lumii sloboda". Si eu am fost strigata in toate felurile de persoane necunoscute (gay, gay flausat, bulangiu, etc.) iar eu eram doar o femeie trans care nici macar nu realiza asta la modul constient.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru andreia67):

I-auzi, esti transexual deci?

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Transsexuala, de fapt prefer termenul transgender. Transsexuali sunt baietii, cei care fac tranzitia inversa, FTM. Cunosc o multime, in Romania cel putin sunt mai multi decat fetele.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru andreia67):

Si tu ai facut tranzitia?

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Da. Am deja 2 ani si 3 luni de tratament hormonal.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru andreia67):

Si? M-as prinde ca esti transgender daca te vad pe strada? laughing

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Ti-am trimis cerere de prietenie + mesaj ca aici am iesit rau din intrebarea initiala.

| Teffan a răspuns (pentru andreia67):

Nu mi-a trecut niciodata prin cap ca esti femeie trans. laughing

E interesant ca dau de oameni transexuali pe TPU,cu tratament hormonal si toate cele, adica nu o simpla identitate de gen.

Sunt destul de curios, deoarece nu am vorbit niciodata cu cineva ca tine:
Cum a decurs toata povestea asta, cum decurge procesul asta prin care iti dai seama de identitatea ta de gen, identitate care nu este in concordanta cu sexul stabilit la nastere?

Poti sa-mi trimiti mesaj in privat daca vrei sa vorbesti.
Imi face placere sa cunosc alti oameni lgbt.