| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, are cineva habar de filme despre al doilea razboi mondial, doar ca din perspectiva germanilor? Nu sunt nazist sau ceva, dar m-am cam saturat sa vad doar filme din perspectiva aliatilor.

51 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am văzut unul interesant pe Netflix, dar chiar nu mai ii știu numele. Am sa incerc sa îmi amintesc, și ti - l voi spune. Era ceva legat e onoare. Era vorba de biografia unui soldat german, de ce a făcut și gindit în război.

| cristi202 a răspuns:

Uite ca mi-am adus aminte : "My honor was loyalty"

| TheDarkDragon explică (pentru cristi202):

Multumesc

| cristi202 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cu multa placere! happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Das Boot, puisori, Das Boot.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"acum 5 ore | GabiDumitrescu a răspuns:
Das Boot, puisori, Das Boot."

windows bsod... sound alarm... dive, dive, DIVE rolling on the floor

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, exista, filme produse de germani in general dpdv al wehrmacht-ului adica, armata regulata germana, nu SS

chiar Sven Hassel descrie scene in care in mijlocul frontului de est ambele tabere opreau focul ca sa isi omoare propriile OTREPE de SS sau NKVD

nu iti spun de filme facute de rusi cu "eroii" lor NENOROCITI, care dupa razboi in Romania si toate tarile ocupate au omorat si mai ales violat in stanga si dreapta, doar de placere
dar in filme sunt eroi, care au omorat jdemii de nazisti si au salvat civili... angry

| TheDarkDragon explică (pentru Zuzu1991):

Mda, e foarte enervant cum se ignora toate atrocitatile comise de sovietici, care au fost mult mai multe decat cele comise de nazisti. Si ce filme despre Wehrmacht stii? Ca nu ai scris nicio sugestie laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Pai, nu prea stiu, stiu ca exista pentru ca am vazut secvente pe la tv, dar cum propaganda nationala nu ma prea intereseaza, nu le-am dat atentie!

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Poate, nu zic, ca razbunarea nu e un lucru real in "ecuatia" asta
insa tu unflii serios ideea, s-au "razbunat" si pe polonezi care au urat nazistii chiar mai mult decat bosevicii?!?
mai ales ca i-au ajutat pe nazisti sa ii omoare pe polonezi... NO SHlT
https://en.wikipedia.org/wiki/Warsaw_Ghetto_Uprising
si pe cehoslovaci la fel, etc.
mai degraba SUNT slavoni PROSTI care nu au nici o limitare in a se comporta ca niste animale nenorocite ce sunt SI IN ZIUA DE AZI!

si ca sa iti dovedesc si redovedesc, sa nu imi zici ca in Afganistan au avut... "saracutii de ei" motive de razbunare, ca tot asa au facut, omorat violat si exterminat civili nevinovati, iar asta din elicoptere care aruncau cu napalm

in plus, nu prea ai inteles raspunsul meu, e o chestie absolut demential de ipocrita, sa te prezinti ca erou care salveaza civili, cand tu de fapt ai omorat si violat de placere angry

deci, multumesc, ca le iei apararea... NU E CAZUL, e foarte clar ce fel de OTREPE NENOROCITE SUNT

dar, ce stiu eu, sunt sigur ca o sa revii si o sa "dovedesti" pana in panzele albe ca e cazul sa spunem "saracutii de ei, oropsiti si amarati" asa cum ai spus ca nu e reciclare ci colectare... tongue

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Zuzu1991):

L-am citit pe Sven Hassel de o goaza de ori si nu s-au oprit sa-si impuste camarazii in timpul luptelor. Daca e asa cum zici da-mi un citat si spune si din ce carte

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

"încearcă să rămâi la subiect. Rușii au fost cei invadați de nemți, nu invers"
"Să recapitulăm: în WWII, rușii au fost cei invadați de nemți, nu invers."
"Degeaba încerci tu să lansezi teme false"

lasa-te de sportul asta dude, sincer, ce spui tu a fost corect la inceputul razboiului si INVERS la sfarsitul razboiului cand URSS a INVADAT intreaga Europa de Est, inclusiv Germania de Est si Romania si si-au MENTINUT INVAZIA cativa ani, timp in care AU UCIS SI VIOLAT, iar apoi ne-au lasat 40 de ani de comuism, sa mancam rahat si sa, saracim

deci, incearca TU sa nu mai lansezi teme false, eventual sa te informezi mai bine inainte de a acuza pe cineva cu argumente aberante

dezinformator, provocator rus amarat ce esti!

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

"Și ce te așteptai, să primești un premiu, după ce ai fost sluga Germaniei naziste și ai participat la invadarea Rusiei"

ma astept sa recunosti ca rusii sunt niste jigodii atroce!

iar inainte sa imi raspunzi la ce sa ma astept eu, ce ar fi sa citesti partea despre ucis si violat in Polonia care NU LE-A FACUT NIMIC
lucru care dovedeste ca sunt niste jigodii atroce

deci, inca odata, lasa-te de sportul asta, propaganda imbecila pro-ruseasca cu argumente de ultimul rahat de gen au avut dreptate, NU TINE, mai ales domnule dezinformator si provocator stalinist, Romania A AVUT INCREDERE IN rusia BOLSEVICA si au evacuat aurul national ca sa nu il fure nazistii, inainte de a intoarce armele si a lupta de partea rusiei, iar dupa aia nu l-au mai dat inapoi,

deci, mai incearca, poate vii cu argumente si mai "la obiect" de gen era insasi vointa lui D-zeu sa ne omoare si violeze bolsevicii

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Rrright, deci hai sa recaptiulam "minciunile" pe rand
1. rusia nu a invadat Romania... DELOC
2. daca totusi a meritat-o noi am meritat pentru ca am fost de partea Germaniei
3. REFUZI CU DESAVARSIRE SA RASPUNZI la aurul incredintat rusilor, intoarcerea armelor si omoruri si violuri in Polonia care nu le-au facut nimic

deci rusii sunt oropsiti si nevinovati de "minciunile" mele

iar tu nu faci propaganda ruseasca, doar un pic asaaaaaa

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Am citit pana aici:
"1. URSS a ocupat România în cursul WWII, nu a invadat-o."

orice te face sa dormi bine noaptea si crezi ca daca e "politic, corect" e si real, soldati care omoara pe cine au ei chef pe strada si violeaza cand si unde au chef, orice femeie e "ocupatie" nu invazie... daaaaaaaaaa

dupa care m-ai pierdut... iubitor de bolsevici

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Generation War il recomand cu caldura pentru toata lumea, Filmul are 3 parti

| TheDarkDragon explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da, l-am inceput ieri seara, pare chiar promitator pana acum

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns:

Unsere Mutter, Unsere Vaeter (un serial alcatuit din cateva episoade care sigur o sa iti placa).
Asta dupa ce vezi mai intai Stalingrad, film nemtesc cu nemti in roluri principale facut prin '92 sau '93.

| StefanChriss a răspuns:

Ba sa stii ca la acelasi lucru ma gandeam si eu! Un film sau si mai bine, un joc, care sa nu fie din perspectiva Aliatilor. Despre filme, pot sa iti sugerez Conspiracy, The Captain, Der Untergang, Valkyrie si chiar si Jojo Rabbit, desi e o parodie la adresa societatii germane din perioada nazista, cel putin este prezentata perspectiva nemtilor si este si destul de amuzant.

| TheDarkDragon explică (pentru StefanChriss):

Mersi, Der Untergang l-am vazut, e foarte fain, de restul nu stiam in afara de Jojo Rabbit, dar nici nu o sa ma uit pentru vreau ceva mai serios, in care nu sunt luati la misto sau demonizati nemtii, pana la urma majoritatea erau oameni ca toti ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| TheDarkDragon explică (pentru Harfagre):

Toate chestiile pe care le-ai spus se aplica multor altor popoare. Americanii de ce au omorat atatia indieni? Englezii de ce au inrobit atatea popoare? Otomanii de ce au trimis in sclavie atatia europeni din est si din Balcani? Mongolii de ce exterminau si ardeau pana la cenusa intregi orase? Rusii de ce au trimis turci, tatari, cazaci, etc. in gulaguri, si au comis mai multe crime de razboi decat oricine in WW2? Erau cumva toti germani? Singura diferenta e suprematia ariana in care credeau ei, dar asta nu a existat si nu exista nici in ziua de azi doar la nemti, exista in orice tara cu oameni albi, chiar si in Romania. Soldatii din Wehrmacht daca vrei sa stii, erau mult mai oameni decat soldatii sovietici, si asta nu e nicio propaganda, stiu de la persoane care au trait razboiul. Am fost si eu in Germania, si fiind din Brasov am cunoscut nemti, nascuti aici, sau veniti din Germania, si nu mi s-au parut cu nimic mai diferit de noi, decat ca sunt mult mai respectuosi si mai civilizati, atat.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Amice, nu te mai hazarda atata cu laudatul nemtalailor ca model de mari,, civilizati". In ziua de azi, majoritatea pedofililor din Europa sunt nemti (chiar si la noi in Romania vin constant sa abuzeze copii, dupa cum de multe ori vedem la stiri). Mai mult de atat,,, civilizata" Germanie a reusit sa se remarce in toata lumea si cu cazurile de cetateni canibali pe care ii are (nemti get beget ce traiesc in plin secol 21). Nu mai vorbesc de milioanele de poponari, lesbiene si alti ciudati LGBT pe care ii are. Respectuosi or fi unii din ei, dar tu ca roman daca te duci sa muncesti la ei acolo, esti considerat simplu sclav.

| TheDarkDragon explică (pentru tonyc7):

Nu am zis ca sunt ''mari civilizati'' si stiu ca au si ei lichelele lor, dar eu personal am avut o experienta mult mai ok cu nemtii, si la ei in tara, si la noi, decat cu multi romani. Si nu ma hazardez cu nimic, foarte multi romani zici ca au fost scosi de la gradina zoologica, e un adevar pe care daca il contesti, ori nu ai iesit niciodata din casa, ori nu stiu. In fine, nu stiu ce va ofensati asa, si de ce avem discutiile astea, eu am doar intrebat de niste filme, si imediat am ajuns la treburile astea de care personal chiar nu am chef.

| TheDarkDragon explică (pentru Harfagre):

Eu nu agit malul cu absolut nimic, tu te-ai exprimat de parca singurul popor din istorie care a comis masacre sunt nemtii, si eu am dat exemple de altele, ce e asa de complicat? Si ce conteaza in ce an s-a intamplat? Si in secolul 21 inca se comit fapte de genul prin tarile musulmane. Iar eu nu am proclamat superioritatea germana, am zis doar ca nemtii pe care i-am cunoscut eu erau mult mai educati decat multi romani, mare lucru. Nu am absolut niciun complex fata de nemti, si nu am nicio treaba cu cum au dus-o romanii sub ocupatia habsburgica sau otomana, nu am trait atunci, si nu i-am intalnit pe oamenii de atunci. In fine, eu o sa pun capat aceste conversatii aici. Tot ce am vrut eu e sa gasesc niste filme, nu sa discut politica sau mai stiu eu ce.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Harfagre):

Unde ai invatat istoria? Cand a venit Hitler la putere Germania era in criza de faceau germanii focul cu marci, armata nu aveau, nu aveau autostrazi si somajul era la o cota alarmanta si moralul si tot ce vrei tu al poporului german era la pamant. Pune si ia apararea violatorilor si a celor care atunci cand au venit in Romania sa "elibereze" au inceput cu cuvintele : "Davai ceas, davai nevasta". Sincer imi e greata cand vad oameni care ii apara pe rusi si comunismul, oricum ar face-o ei

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Harfagre):

Si ca sa stii si tu, cand soldatii germani veneau undeva ei CUMPARAU cu bani sau alte chestii de la localnici ce aveau ei nevoie pe cand rusii veneau si luau tot cu japca si cu arma in mana

| tonyc7 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Vai, ce mai corecti erau civilizatii soldati germani! Se vede ca faci parte din randul celor care cred in astfel de basme propagandistice. Adevarul e ca in orice razboi si unii, si ceilalti, comit tot soiul de fapte reprobabile. Rusii au fost provocati sa se comporte astfel, deci pot fi intelesi, dar te-ai informat cat de salbatici si sadici au fost nemtii cand s-au dus peste ei (alaturi de aliatii lor romani)? Se vede ca nu!

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel2004o a răspuns:

T34 mi-a placut foarte mult si il recomand

| nicukent a răspuns:

Am aici o lista, poate gasesti ceva interesant:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLh9wZqplWxmBrO__aFov4GBzpJ6_SIun7