| Rhiana a întrebat:

Buna ce seriale de copii ştiţi? Faceti-mi o lista va rog. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Planet Earth - 11 episoade, filmate de 71 de oameni timp de 5 ani pentru a reda magnifica natura (fauna si flora). Imagini capturate in high definition, din unghiuri greu de imaginat, al celor mai fascinante animale de pe pamant.

The Adventures of Jimmy Neutron - un serial al carui protagonist este micul geniu James Isaac Neutron (de cine oare o aduce aminte?!), un baietel creativ care nascoceste in fiecare episod noi gadgeturi. Nu este o serie pur stiintifica, pentru ca arata si modul in care interactioneaza cu prietenii si parintii.

The Time Warp Trio - Trei baieti din Brooklyn gasesc o carte care ii transporta inapoi in timp, fixand destinatiile in puncte cheie ale istoriei; copii vor invata despre personalitati improtante din istorie precum Napoleon Bonaparte sau Genghis Kahn.

Wizards of Waverly Place - O familie cu puteri magice, in societatea moderna din secolul 21. Clar ca vor fi incurcaturi! Un serial amuzant despre relatia dintre frati, prieteni si parinti-copii dar si plin de lectii de viata din care orice copil ar trebui sa invete. Bonus: Selena Gomez, modelul fetitelor din lumea intreaga!

Avatar: The Last Airbender - serialul de la Nickelodeon, devenit si film acum, ramane un desen animat iubit de copii pentru demonstratiile de magie, pentru misiunea curajoasa a lui Aang si lupta dintre bine si rau.

iCarly - Carly, jucata de Miranda Cosgrove, isi incepe propriul site unde posteaza inregistrari despre viata ei si a prietenilor ei. Pe langa farmecul pe care il aduce Internetul show-ului, mai sunt si intamplarile amuzante de peste zi din viata preadolescentilor, cu care copii se pot identifica usor.

Hannah Montana - serialul care i-a adus faima lui Miley Cyrus, ii inspira pe copii sa isi urmeze visurile, chiar si celebritatea daca asta e cazul, dar sa ramana intotdeauna cu picioarele pe pamant. Hannah ramane doar Miley printre colegi si familie tocmai pentru a creste ca un copil normal.

Mythbusters - Adam si Jamie distrug mit dupa mit, in fiecare episod, prin metode stiintifice dar intotdeauna folosind mijloacele cele mai la indemana. Fiecare procedura este filmata cap coada, chiar si cu incercarile esuate, care sunt motive de amuzament intotdeauna.

American Idol - un show muzical in care orice persoana isi poate demonstra talentul muzical, cat timp trece de pretentiile juriului de profesionisti. Vor urma zile de munca si perfectionare pentru ca, in final, sa se aleaga un singur American Idol. In afara de scenele muzicale, copii vor sta in fata televizorului pentru a urmari traseul emotionant al fiecarui concurent.

| Desireღ a răspuns:

Bahar, Soy Luna, Mica Mireasă, Iubiri Secrete, Violetta.
Să te distrezi, țzuc

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut,
Soy Luna
Violetta
The Lodge
K.C. sub acoperire
Copii bionici
Zack si Coudy
Zack si Luther

| notyourbusiness23 a răspuns:

Ti-as recomanda cu multa caldura"Inconjurul lumii in 80 de zile cu Willy Fog", dar nu mai ruleaza la tv de ceva ani, si pe net nu se gaseste decat un singur episod in limba romana.
Dar, pot spune ca e un desen educativ. Adica, se pot invata cateva lucruri din el. Sunt si faze amuzante, dar te alegi si cu ceva cunostinte educative.
*Oricum, desenul se bazeaza destul de mult pe romanul scris de Jules Verne, anume "Ocolul Pamantului in 80 de zile"*