| HamsteRitaRiRi a întrebat:

Cine a citit cartea breaking dawn il rog sa-mi povesteasca si mie. funda. v

Răspuns Câştigător
| TeddyMaria a răspuns:

Cartea întâi: Bella
Începe cu căsătoria lui Edward și a Bellei care are loc în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Jacob Black se întoarce cu prilejul nunții, și, deși încă rănit, îi spune Bellei că vrea doar ca ea să fie fericită. După ceremonie, Edward și Bella se îndreaptă către Insula Esme, un dar oferit de către Carlisle soției sale. Ei fac dragoste, dar acest fapt naște un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soția lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugămințile Bellei îl fac însă să își schimbe părerea. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău și își dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului și de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul și îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, știind că aceasta și-a dorit mereu un copil.

Cartea a doua: Jacob
Jacob află că Bella este însărcinată, și că sarcina a adus-o într-o stare îngrozitoare de epuizare. Vârcolacii, văzând în copilul nenăscut al Bellei o amenințare, iau decizia să atace familia Cullen și să omoare atât pe Bella cât și pe copil. Simțind că așa ceva ar fi nedrept, Jacob se opune deciziei luate de Sam, liderul grupului, și, invocându-și dreptul de Alpha, se retrage din haită. El este însoțit de frații Leah și Seth Clearwater, și toți trei ajută familia Cullen să o protejeze pe Bella.
După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate și Jacob hotărăște să îl ucidă imediat ce se va naște. Bella aproape că moare în timpul nașterii, însă Edward reușește să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente și dureroase a Bellei în vampir, Jacob se întipărește (proces prin care un vârcolac își găsește sufletul pereche) în mod involuntar în Renesmee, fiica Bellei.

Cartea a treia: Bella
Cartea a treia e povestită din nou din perspectiva Bellei, primele capitole fiind consacrate descrierii noilor abilități ale eroinei în calitate de proaspăt vampir. Lucrurile se precipită însă când Irina, un vampir din clanul Denali o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greșit că aceasta este un „copil nemuritor", fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, și pleacă să informeze clanul Volturi. Într-o încercare de a salva copilul, familia Cullen adună vampiri din toată lumea pentru a le sta drept mărturie că Renesmee nu poate fi un copil vampir. La o lună după apariția Irinei în Forks, clanul Volturi sosește pentru a pedepsi familia Cullen, însă, atunci când descoperă că au fost greșit informați, o execută imediat pe Irina pentru greșeala ei. Ei rămân însă indeciși asupra faptului dacă Renesmee ar trebui să fie tratată ca o amenințare la adresa lumii vampirilor sau nu. Alice și Jasper, care își părăsiseră familia înainte de confruntare, se întorc la timp cu Nahuel, o ființă de 150 de ani jumătate om, jumătate vampir ca și Renesmee. El demonstrează că ființele ca el nu prezintă nicio amenințare și Volturi sunt siliți să plece, iar Edward și Bella își câștigă dreptul la o existență tihnită alături de fiica lor.

Funda?

4 răspunsuri:
| MindExplode a răspuns:

Bella se casatoreste cu Edward si se duc in luna de miere pe insula Esme acolo Bella afla ca e insarcinata si pleaca inapoi acasa.Carlisle si edward vor sa o convinga sa faca avort dar ea doreste sa pastreze copilul.In timpul nasterii Bellei i se face rau si Edward o transforma in vampir ea naste o fetita Renesme.Copila devine centrul acţiunii in partea a treiaa a cărţii declanşând o serie de acţiuni cum ar fi faptul ca Jacob este sufletul pereche al copilei. Clanul Volturi vor sa ii omoare pe Culleni, dar ei reusesc sa ii convinga.
happy

| pinguluk a răspuns:

Iata ca am ajuns sa va spun cateva cuvinte si despre ultima carte. Aici fantasticul se declanseaza la un nivel cu totul neasteptat. Si nu numai fantasticul… Cu toate ca ma asteptam sa ma impresioneze mult mai mult decat restul, se pare ca nivelul maxim de sensibilitate a fost atins in Eclipse. Cred ca mai mult nu se putea…

Breaking Dawn, desi cea mai voluminoasa dintre carti, se parcurge repede. Nici nu am realizat cand am ajuns la final. Aici avem doua voci, intai Bella apoi Jacob si iar Bella. Vedem totul din unghiuri diferite, prin ochi diferiti. Imaginatia autoarei e ca un cameleon, se schimba in functie de ochii prin care priveste.

Reluand actiunea din cartea anterioara, Stephenie Meyer creioneaza o nunta perfecta pentru Bella si Edward. Pune in acelasi loc 3 lumi diferite, vampiri, oameni si varcolaci, Bella fiind cea in jurul careia se invarte totul. Urmeaza o luna de miere aproape perfecta si apoi o sarcina ciudata, rapida si aducatoare de fericire dar si de moarte. Am simtit aici dorinta autoarei de a scoate in evidenta iubirea de mama pentru copilul inca nenascut. Poate fi ceva mai presus de asta? Bella isi simte moartea mai aproape cu fiecare secunda, insa reuseste sa isi faca acel curaj de care are nevoie pentru a merge mai departe, pentru a aduce pe lume fructul marii ei iubiri. Asta in ciuda sfaturilor celor din jur… Este o lupta crancena intre ea si majoritatea, care ii doreau binele si care vroiau ca ea sa renunte la acel copil. Credeti ca s-a gandit vreo clipa la aceasta varianta?

Si fetita ei este cea care il tine pe Jacob aproape, care il face sa inteleaga de ce a iubit-o atat pe Bella si nu a putut pleca de langa ea. Tot ea, fetita, atrage si pericolul mai ceva ca mama ei. Este condamnata la moarte de propria-i infatisare de "immortal child".

Odata ce Bella este salvata de catre Edward de la moarte si trece in lumea cealalta a vampirilor, parca se schimba si felul de scrie al autoarei. Trairile sunt atat de diferite, de ciudate. Cartea a incetat sa ma mai tina prinsa pagina dupa pagina… Parca a avut loc o metamorfoza, parca magia s-a dus. Bella si-a inceput viata de vampir descoperindu-se mai puternica decat se astepta. Aparent nu are nicio putere ascunsa, insa pe parcurs devine primul vampir cu asemenea puteri, care reuseste sa nu sara la gatul oamenilor, sa se abtina de la "tentatiile" ce i se iveau si care o atrageau intr-un mod cu totul dureros.

Tot ea este cea care ii tine la distanta pe dusmani cu propriul scut, reuseste sa-l apere pe Edward dar si pe cei apropiati ei. Si asta la numai cateva luni dupa ce fusese transformata.

Cartea nu se ridica la nivelul Eclipse, insa este exact ceea ce trebuie. Este un final fantastic in care happy end-ul este perfect. Nici mai mult, nici mai putin!

Jacob este cel care spune la un momentdat "Life sucks, and then you die". Cred ca este sintagma in jurul careia se graviteaza toata povestea… la finalul cartii am inteles ca altul era sensul acelor cuvinte, si anume: "Life sucks, and then you die and live FOREVER!" Ei? Cum suna asta? O secunda mai optimista…

Si totusi, ce am scris aici nu cuprinde nici macar jumatate din frumusetea cartii, a cartilor. Trebuiesc citite! Au fost si sunt foarte criticate, insa oricate argumente ar aduce cei care le-au citit (si mai ales cei care nu le-au citit) cred cu tarie ca se inseala. Povestea este fantastica, filmele vor fi la fel. Nu inteleg de ce se asteapta la realism de la acestea? Si de ce unii incearca sa-si impuna punctele de vedere acolo unde nu este cazul… Gusturile nu se discuta!

Breaking Dawn, de Stephenie Meyer

| noely a răspuns:

La începutul cărţii, Bella se căsătoreşte cu Edward, în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Cei doi îşi petrec luna de miere pe Insula Esme, un dar oferit de Carlisle Cullen soţiei sale. Cei doi fac dragoste, dar acest fapt naşte un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soţia lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugăminţile Bellei îl conving însă în cele din urmă. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău şi îşi dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului şi de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul şi îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, ştiind că aceasta şi-a dorit mereu un copil.

Sarcina avansează cu repeziciune, punând în pericol din ce în ce mai mult viaţa Bellei. În ciuda acestui fapt, Bella simte o legătură puternică între ea şi copil. Deşi la început îl urăşte pentru că pune în pericol viaţa soţiei lui, Edward ajunge şi el să îşi iubească copilul după ce îi aude gândurile şi înţelege că şi copilul o iubeşte pe Bella şi că încearcă să îi facă cât mai puţin rău cu putinţă.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate. Bella aproape că moare în timpul naşterii, însă Edward reuşeşte să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente şi dureroase a Bellei în vampir, Jacob Black se „lipeşte" (proces prin care un vârcolac îşi găseşte sufletul pereche) în mod involuntar de Renesmee, fiica Bellei.

Lucrurile se precipită o dată cu intrarea vampirilor Volturi în scenă, informaţi în mod greşit de un vampir pe nume Irina că Renesmee ar fi un copil vampir, fapt care, dacă ar fi fost adevărat, ar fi reprezentat o gravă încălcare a regulilor lumii vampirilor. Ajutaţi de alţi vampiri, Edward şi Bella izbutesc să dovedească faptul că Renesmee nu e copil vampir şi îşi câştigă dreptul la o existenţă tihnită alături de fiica lor.