| Rihhana1 a întrebat:

Buna!
Cine imi recomanda si mie cateva animeuri de dragoste?
Multumesc!

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Anime-uri in acest gen : Date A Live, Seiren, Sankarea, Darling in the Franxx, SAO... sunt suficiente pana acum, asta daca nu le-ai vizionat big grin. Cu placere!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Eu iti recomand din ce am vazut eu si sunt foarte bune dupa parerea mea.
-Kamisama Kiss deci pe asta ti-l recomand maxim, am exasperat comunitatea TPU tot cautand ceva asemanator.
-Vampire Knight si acesta este preferatul meu
-Your Lie in April
-Kaichou wa maid-sama
-Orange
-Sukitte ii na eu
-School Days
-Domestic Na Kanojo
-Golden Time
-Kuzu No Honkai
-Violet Evergarden
-Tonari no kaibutsu-kun
-Ookami shoujo to kuro ouji
-Diabolik Lovers
-Brothers Conflict
-Kimi no na wa acesta este film
-Devil s Line
-ReLife
-Elfen Lied
-Ao Haru Ride
Vizionare Placuta!

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

La Kamisama Kiss sa nu ratezi OVA-urile dupa ce termini sezoanele pentru ca ele continua dupa sezonul 2.

| Sunshine123 a răspuns:

Cele care mi-au atins sufletul atat cu design-ul caracterelor cat si cu actiunea din cadrul lor sunt acestea:
1. 3D Kanojo: Real Girl ( are 2 sezoane iar animatia are un stil old, aesthetic chiar, de asemenea in primul sezon mi-au placut atat opening-ul cat si ending-ul)
2. Akagami no Shirayuki-hime ( ca o traducere acest anime s-ar numi Alba ca zapada cu parul rosu ) merita vazut, a fost unul dintre primele vizionate de mine care chiar m-a facut sa devin o romantica incurabila. Are tot 2 sezoane si manga in desfasurare.
3. Akatsuki no yona ( cea mai buna combinatie de comedie, actiune si dragoste din cate am mai vazut, iar caracterele masculine te fac sa te indragostesti pe loc.) Manga tradusa in romana o gasesti pe AnimeKage si apare lunar.
4. Akkun no Kanojo ( o mini serie de scurta durata dar draguta asemenea unui vant de vara, caracterul masculin e tsundere (e mort dupa prietena lui dar nu vrea sa o arate)
5. Fruit Basket ( nu e chiar de dragoste dar are multe scene dragute plus ca se bazeaza pe zodiacul chinezesc, sezonul 2 este deja in desfasurare)
6. Ao Haru Ride ( dragostea dintre 2 prieteni din gimnaziu care se regasesc in liceu )
7. Watashi ga Motete Dousunda ( o fata plinuta slabeste peste noapte si devine o fata frumoasa si sexy, 4 baieti se indragostesc de ea, protagonista fiind pusa in situatia nefericita de a alege doar cel care i-a castigat inima. Continuarea anime-ului este in manga care este deja terminata.
8. Araburu Kisetsu no Otome-domo eu. ( un anime recent aparut care mi-a placut mult, prezinta iubirea in diferite forme la adolescenta)
9. Beastars ( intram in lumea animalelor unde un lup carnivor incalca mentalitatile lumii animale si se indragosteste de o iepuroaica ierbivora. )
10. Gotoubun no Hanayome ( 5 surori gemene adica quintuplete se indragostesc de meditatorul lor, insa el isi va alege o singura mireasa din toate 5 )
11. Kaguya-sama wa Kokurasetai: Tensai-tachi no Renai Zunousen ( iubirea este un razboi deci orice arma este permisa ) + sez 2.
12. Date a live ( un tip care iese la multe intalniri cu diverse fete)
13. Irozuku Sekai no Ashita kara ( un anime exceptional, o protagonista colorblind care calatoreste inapoi in timp datorita bunicii ei pentru a se accepta pe sine insasi)
14. Jibaku Shounen Hanako-kun ( mister, romance si comedie, o grafica superba in stil aesthetic si un opening pe masura)
15. Tsurezure Children ( iubire adolescentina, sunt prezentate multe cupluri)
16. Ore Monogatari ( un anime care striga clar: Dragostea nu tine cont de infatisare)
17. Mahoutsukai no Yome ( un anime romance fantasy cu animatie si momente pe masura )
18. Wotaku ni Koi wa Muzukashii ( adulti otaku care sunt neintelesi de ceilalti in relatiile de iubire )
19. Kimi no todoke ( super cute )
20. Diabolik Lovers ( o fata sedusa de vampiri atragatori)
21. Lovely Complex ( este mai vechi insa te ajuta sa treci peste diferentele din iubire )
22. Kanojo, Okarishimasu ( iubita de inchiriat )
23. Plunderer ( actiune, comedie si romance )
24. Rikei ga Koi ni Ochita no de Shoumei shitemita. ( 2 oameni de stiinta incearca sa afle ce ii face pe oameni sa se indragosteasca)
25. Darling in the fraxx ( adorat la maxim, o sa te indragostesti de zero two)
26. Tada-kun wa Koi wo Shinai
27. Bokutachi wa Benkyou ga decinai! ( din nou un meditator si 4 fete plus o profesoara care prin sentimente pentru acelasi tip)
28. Re:Zero ( un tip care infrunta moartea pentru a-si proteja persoana iubita)
29. Plastic Memories ( o poveste trista de iubire)
30. Nisekoi ( o fata si un baiat fortati intr-o relatie de dragul pacii familiilor lor)
31. Akame ga kill ( e cu multa actiune si destul de sangeros dar merita)
32. Kakuriyo no yadomeshi ( o fata promisa de catre bunicul ei unul sprit din lumea spiritelor )

| ValentinGabi a răspuns:

Sankarea

| unu3doi2trei1 a răspuns:

De dragoste și numai de dragoste:
Sukitte Ii na i o
Kuzu No Honkai
Your Lie In April
Itsudatte Bokura no Koi wa 10 cm Datta.
Violet Evergarden
Toradora
Tonari no kaibutsu-kun
Kaichou wa maid-sama