| AnaAna8 a întrebat:

Bună, de ceva vreme primesc tot felul de notificări de genul : Slăbești dacă mănânci asta, cardul sim a fost / va fi blocat, afla Cum a câștigat bani, femei fierbinți și tot felul de notificări de genul asta pe telefon. Acum ceva timp am intrat pe un site și a trebuit sa permit notificări ca sa nu mă scoată afară și de atunci tot primesc notificari, am făcut asta și mai demult dar nu primeam notificari dar acum tot primesc și nu știu ce sa fac sa scap mi-e frica sa nu îmi strice telefonul acești viruși. Aceleași lucru am pățit și pe calculator și nu știu ce sa fac sa scap de acești viruși. Îmi puteți spune ce sa fac?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus pe ce device esti (telefon sau PC)! Toate browserele au niste setari unde poti intra si sa stergi un anumit site-uri. Exemplu:
Pe computer, deschide Chrome.
În dreapta sus, dă clic pe Mai multe Mai multe și apoi Setări.
În partea de jos, dă clic pe Avansate.
Sub „Confidențialitate și securitate", dă clic pe Setări privind conținutul.
Dă clic pe Notificări.
Alege să blochezi sau să permiți notificările:
blochează-le pe toate: dezactivează opțiunea Întreabă înainte de a trimite;
blochează pentru un site: lângă „Blochează", dă clic pe Adaugă. Introdu site-ul și dă clic pe Adaugă.
permite pentru un site: lângă „Permite", dă clic pe Adaugă. Introdu site-ul și dă clic pe Adaugă.

| anonimg a răspuns:

Pe langa ce a spus Salotanul (si merita funda) adaug un sfat, doua: intotdeauna stergi istoricul browserului de internet din setarile browserului.
Activezi in browserul de internet (chrome, mozilla, etc) "protectia impotriva urmaririi".

| teo530 a răspuns:

Salut. Şi mie îmi apar o dată la 3 ore 1 despre ce face parlamentul şi 3 ai pu5a mică... Sau bea asta... Etc pe laptop. Nu intru pe ele şi le scot. Cred că o să încerc şi eu ce au zis salontanul şi anonimag, dar mai mult decât astea 4 notificări mă disperă când vreau să mă uit la un film mi se deschid pagini cu reclame.

| jonelx6 a răspuns:

Dacă iti apar doar notificări, înseamnă ca e de la vreo aplicație. UC browser mai nou trimite astfel de notificari, dar sunt si unele aplicatii preinstalate, cum ar fi News Republic. Când iti mai apare o notificare de genul, tii apăsat pe ea si iti apare de la ce aplicație vine. Intri în setări si dezactivezi notificările sau o dezinstalezi.