| RoxTomlinson a întrebat:

Buna! Imi puteti recomanda si mie un film horror care chiar merita vazut?

13 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Sincer, ultimul horror bun pe care l-am văzut a fost It follows. Chiar mi-a dat 1890 de fiori și m-a adus în starea aia de "te rog nu stinge lumina" sau de "nu ies din cameră singură...de fapt nu cred că mai ies deloc". Uf, chiar a fost bun.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar sunt multe filme care merita vazute. In general filmele care merita vazute, sunt acelea care transmit ceva, te impresioneaza si te fac recomanzi acel film (exceptand maniacii big grin ).

La filmele horror... nu prea stiu ce ar putea sa te faca sa simti lucrurile de mai sus, in mod normal. Dar daca ar fi sa zic cateva, poate nu chiar asa de horror, dar cu unele faze care te sperie:

No Mercy (2010) - asta nu a fost chiar asa horror, mai mult un thriller, dar povestea, si ce te ingrozeste in el... ideea de la final, ma fac sa il recomand mereu happy
The Silence of the Lambs (1991) - poate te sperie putin fazele de acolo, dar psihologia din spate si ce se intampla... sunt remarcabile;
The Conjuring (toate) - au avut o poveste buna, din partea mea, cred ca merita vazute de oricine la acest capitol;
Don't Breathe (2016) - ideea, omul ala si motivul din spate, si mai putin momentele enervante, ma fac sa il recomand;
It (2017) - primul film, chiar mi-a placut, nu pot sa zic ca m-a speriat, dar a fost ce trebuie;
The Cabin in the Woods (2011) - ideea de baza, toti monstrii si cum se desfasoara actiunea, chiar mi-au placut. Era asa un amalgam;
The Platform (2019) - acest film, desi putin crud, ar trebui vazut de majoriatea populatiei Pamantului, are un inteles... foarte profund, prea profund poate.

Mai am si altele, dar pe acestea (la acest capitol) mi le-am notat cu mai multe stele happy
Pot sa recomand si din alte genuri big grin

| Sn4k3 a răspuns:

The Conjuring 1, 2
The Nun
Annnabelle 1, 2
The Autopsy of Jane Doe
Oculus
Deliver Us From Evil
Insidous 1-4
The Babadook
Hereditary
Winchester
As Above So Below
Haunt
Haunting in Connecticut 1, 2
The Exorcism of Emily Rose
The Exorcism of Molly Hartley
Last Shift
The Ring 1-3
Ouija: Origins of Evil
The Taking of Deborah Logan
Creep 1, 2
Incarnate
Demonic
Demon
IT 1, 2
Drag me to hell
Paranormal Activity 1-6
The Grave Encounters 1, 2
The Tunnel
Blair Witch si cel din 2016
Evil Dead
The Grudge seria
Rec 1, 2
The Devil Inside
The Possession of Michael King
The Rite
The Ritual
The Possesion of Hannah Grace
The Bye Bye Man

| J0B0MAT a răspuns:

Doctor Sleep

| StrongHeart a răspuns:

Camera 1408, e un horror psihologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai așteaptă puțin să se insereze. mie escape room mi o plăcut mult, sunt 2 serii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți alege de aici :
Goodby mommy
Mother
Get out
Human centipede
Wrong turn
The ring
Hostel
House of wax
The amityville terror
Unrest
The sleeping room
Exeter
The cabin
Would You rather
Leatherface
The hallow
A tale of two sisters
Hunger
escape room
Lighthouse keeper
House oktober built 2
The Nun
Where the skin lies
Forsaken evil has chosen
First born
Unbourne
Phobia
Don't knock twice
Martyrs
IT 1
IT 2
Hereditary
Eraserhead
The Texas chainsaw massacre
Psycho
Evil dead
Insidious
Hellraiser
A clockwork Orange
IT follows
The autopsy of Jane doe
The conjuring
Room 1408
Silent hill
The furies
Death of me
Cele 13 fantome
Sputnik
Darkroom
I spit on your grave
Contracted
Vivarium
The cleaning lady
The golden glove

New mutants
Filme horror extreme
A Serbian film
Faces of death
Grotesque
Cannibal holocaust
The human centipede
Natural born killers
A clockwork Orange
Hostel
Goodby mommy

Vizionare plăcută.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu recomanda ultimele filme din lista, ca meritand sa fie vazute. Poate de niste psihopati big grin

Primele au fost bune, si Escape Room a fost foarte bun "timpul sta pe loc atunci cand il observi", ah... cat mi-a placut faza aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Și tipul din IT e psihopat așa că nu mai contează happy
Daca nu are 16 ani recomand sa nu se uite la cele extreme... Dar poate să tragă puțin cu ochiul happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Copiii nu ar trebui sa se uite la așa ceva, la niciunul horror... Sau ar trebui cu acordul părinților. Cei care au probleme psihice recomand sa le evite.

| NotNamed a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai mare dreptate in privința filmului "Platforma"...ii genial. Poate finalul nu e chiar asa de wow pentru ca nu reusesc sa mai urce sus dar filmul in esenta e unul original. N.ai cum sa te plictisești când vezi ceva atat de bine filmat, replici bune, sunet bun si un aer original care sa iti capteze atenția.

| DoarBogdan a răspuns (pentru NotNamed):

Obvio.

Dar sunt si altele care mi-au placut, cu un impact la fel de mare, poate chiar mai marewinking

| tonyc7 a răspuns:

Cannibal Holocaust!
Toata lumea spune ca asta e cel mai tare de acest gen!
Eu l-am vazut ocazional mai demult, ca nu sunt adept al genului, cu niste prieteni.
Nu-ti recomand sa-l vezi de unul singur! Doar cu grupul de prieteni!