| Rox165 a întrebat:

Mi-am făcut un cont pe Netflix.cu abonament de 11.99€...si am depășit luna gratuită fiindcă am uitat sa anulez abonamentul.Ce se întâmplă dacă pe cardul de credit pe care l-am pus acolo nu sunt bani? aș putea avea probleme cu banca?(btw am dat deja sa îmi anuleze contul Netflix dar prea târziu )

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

E corect să plătești, dar pare că tot ce se întâmplă e că ei opresc serviciile dacă nu plătești.

Vezi discuția de aici: https://www.quora.com/What-happens-if-you-dont-pay-your-Netflix-bill

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

O sa-ti vina acasa scrisoare cu suma pe care le datorezi si cu o chitanta de la banca cu care o au ei, completezi numele, contul si suma datorata. Unele plicuri nu vin intotdeauna cu chitantele de la banca si au trecuta IBAN-ul si tu doar trebuie sa mergi la banca si sa platesti direct. Nu trebuie sa te stresezi pentru asta.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

De ce sperii omul cu ideile tale... chiar si ironice daca sunt

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Nu-l sperii si nici ironica nu am fost. Locuiesc in Germania, eu ii dau sfaturile de rigoare.

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Unde l-am speriat? Daca locuieste in Germania, ca doar aici stiu ca Netflix, asa se procedeaza aici. Unde ai vazut tu ironie in postarea mea. L-am sfatuit!

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Tu nu stii cum functioneaza platile online si confunzi cardurile de debit cu cardul de credit la car achiti factura.
Plus discutam de Romania.

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Nu confund sincer. Daca nu ai bani in cont si tu deja ai pus iban-ul pe site-ul respectiv pentru ati trage suma respectiva, in circa 2-3 saptamani primesti plic acasa cu factura si trebuie in x zile sa platesti la banca fie personal ori online. Nu conteaza ca ii de debit ori credit, cel putin asa e aici.
Ok, scuzele mele, daca era vorba de Romania.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Bun, tocmai am stabilit ca nu stii cum functioneaza platile online cu carduri. Nicio plata online cu cardul nu se face cu IBAN ul da? Se face cu numarul cardului (expcetand niste carduri Maestro)
Daca nu ai bani pe card nu se efectueaza tranzactia online si nu primesti produsul sau serviciul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio problema cu banca. Daca nu iti pot lua bani de pe card ti se inchide contul si aia e

| Vasile_Alex_1990 a răspuns:

S ar putea sa va ia bănutii