| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am vazut "The dark knight" si am ramas impresionata.
Nu ma asteptam sa fie atat de bun, desi este locul patru in top 250 imdb. Am gasit o explicatie logica, personajele din film sunt toate de elita, parca e o adunare a actorilor extraordinari acolo thinking, dar cred ca Joker aduce cea mai mare contributie la nota filmului. Este pur si simplu genial, fara cusur.
Acum am doua intrebari.
1. Odata cu moartea lui Heath Ledger credeti ca a murit si posibilitatea de a avea un Joker la fel de bun? Sau si Jared Leto se va descurca? Am vazut ceva interviuri cu el, dar vreau si parerile voastre.
2. Batman sau Joker? Stiu, stiu, sunt personaje puse in "antiteza", dar eu sincer am apreciat mai mult rolul lui Joker.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

The Dark Knight m-a suprins si pe mine in mod placut, desi personal prefer mai degreaba primele filme, ale lui Tim Burton.
Cat despre Joker, din nou, mie mi-a placut mai mult Joker-ul interpretat de Jack Nicholson. Am crescut cu Batman (desenele animate) si au fost preferatele mele alaturi de Spiderman. Iar Jokerul intepretat de Nicholson, mie mi s-a parut ca s-a apropiat cel mai bine de cel din desene si din benzile desenate. Mai ales, pentru ca are o nebunie, dar o nebunie un pic inocenta. Imi este destul de greu sa pun punctul pe i.
Jokerul interpretat de Heath Ledger ma face sa ma gandesc la un nebun care trebuie institutionalizat. Desi el l-a interpretat exceptional, felul in care a fost creat Jokerul in sine, nu mi-a placut. In desene si in benzile desenate pe Joker il vezi intotdeauna bine aranjat, pus la punct, cu machiajul perfect, cu arme "speciale", complet imprevizibil si bucurandu-se in mod inocent de glumele si crimele pe care le face. Jokerul din desene si din benzile desenate mi se pare chiar hilar si este chiar simpatic, intr-un mod malefic. Ajungi sa il indragesti pentru combinatia asta. Jokerul din The Dark Knight mi se pare doar un sociopat foarte inteligent cu aspect neingrijit, dar nu prea prea vesel. Ceea ce pe mine m-a bulversat. Eu nu l-am vazut altfel pe Joker, decat vesel si cu arme ciudate. big grin Evolutia caracterelor se schimba in benzile desenate. Nu stiu exact daca Jokerul lui Heath Ledger a aparut prima data in benzile desenate ori sau odata cu filmul. Oricum ar fi cred ca depinde de preferinte. Jokerul interpretat de Jack este surrealist, in timp ce Jokerul interpretat de Heath este destul de realist.
Cat despre un alt Joker mai bun. Nu cred ca poti face un Joker mai bun, nici nu cred ca exista asa ceva, dupa cum vezi parile sunt deja impartite, unii il considera pe Ledger drept cel mai bun Joker, altii pe Jack. Deci, cel mai probabil va fi vorba de un alt tip de Joker si atat.
Cat despre ultima intrebare, avand in vedere ca imi amintesc cand aveam vreo 5, 6 ani si speram sa il vad pe Joker cand ma pregateam sa urmaresc desenele, cred ca raspunsul este destul de clar.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Hmm, interesant raspuns, ma asteptam sa fie si un fan Jack Nicholson pe aici.
Ai dreptate cam in tot ce ai spus, abia astept sa vad interpretarea lui Leto in ceea ce il priveste pe Joker, cum ati afirmat si voi probabil va aborda un alt stil, avand in vedere ca si Nicholson si Ledger au avut propria lor viziune asupra personajului.
Eu nu aveam desene asa bune cand eram mica :'(.
Multumesc pentru raspuns! big grin

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, desenele animate nu mai sunt ce au fost. tongue La Batman ma uitam pe Cartoon Network (era in perioada in care nu era dublat inca in romana, ceea ce ma frustra constant) si Spiderman a aparut mai tarziu, pe Acasa (da, a fost o perioada ciudata, in care Acasa dadea desene animate, la 8 in fiecare seara, precum Spiderman, The Power Rangers si Peter Pan - nimanui nu-i vine sa creada asta laughing )
Oricum, si eu sunt incantata sa vad cum o sa il joace Leto pe Joker. Nu cred ca o sa iasa rau. Sau cel putin asa sper. happy

8 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Jokerul lui Heath Ledger nu a fost fidel celui din benzile desenate la fel ca si jokerul lui Leto. Ambii actori interpreteaza personajul si il modeleaza dupa viziunea lor. Ambii sunt actori impresionanti.
Batman, pentru ca e mult mai complex din punct de vedere psihologic. Joker nu vrea decat sa il faca sa-si piarda cumpatul.

| anonim_4396 explică (pentru Sociopat):

Nici Joker nu este asa usor de descifrat din punct de vedere psihologic, incearca sa demonstreze ca toti oamenii, inclusiv Batman se aseamana cu el, la rautate ma refer.
Aa, inca ceva, ce trasatura este mai puternica la Batman? Forta fizica, puterea sau capacitatea intelectuala? mi-a demonstrat ca le poseda pe amandoua, dar sunt curioasa ce crezi tu.
O sa citesc si benzile desenate, ca mai am cateva zile de vacanta laughing.

| Sociopat a răspuns (pentru anonim_4396):

Capacitatea intelectuala. Este cel mai mare detectiv al benzilor desenate si un foarte bun strateg. Cum a fost si in desenul "Batman Beyond" Bruce Wayne il indruma pe baiat. In toate productiile DC, Batman este prezentat ca fiind in primul rand inteligent si apoi puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Genial film, cel mai bun din trilogia "The dark knight", in mare parte datorita lui Joker.
1.Sincer, nu stiu ce sa cred, Heath s-a dedicat mult rolului si cred ca de aia a jucat asa impecabil, a acceptat sa fie si batut pe bune de Bale, a stat 6 saptamani singur intr-o camera de motel, totul doar ca sa intre in pielea personajului, dupa rol avea ceva probleme, lua somnifere si calmante multe, daca nu ma insel chiar asa a si murit. Il vedem noi si pe Leto ce poate in curand, dar clar Heath ramane preferatul love struck
2.Clar Joker, de la inceput filmului am stiu ca o sa-mi placa de el, atat de rational si detasat, sociopatul big grin "what doesn't kill you makes you stranger".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Why so serious?"
Da, am citit si eu chestiile alea despre Heath Ledger si rolul lui Joker.
Stiam eu ca-l vazut pe Heath intr-un film normal, dar nu stiam cu ce sa-l asociez si apoi, bum, m-a lovit "10 things I hate about you", imi e asa ciudat sa ma gandesc acum ca sunt una si aceeasi persoana.
Oare care era povestea adevarata a cicatricilor lui Joker? Ca mereu schimba laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, chiar "10 things I hate about you" rolling on the floor. Uitasem de rolul lui de acolo thinking, ciudat.
Era mult prea nebun ca sa spuna adevarul in legatura cu ceva, cred ca atunci cand spunea povestile incerca sa gaseasca si el o varianta buna care sa le explice laughing.