| TwilightSaga4Ever a întrebat:

Stiti vreun site pe care pot sa citesc mai detaliat ce s-a intamplat in serialul True Blood? Sau puteti sa imi povestiti voi? Cam putin din toate sezoanlele si cate ceva despre personajele principale...
FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Producţia originală HBO premiată cu Globul de Aur şi Emmy s-a bucurat de succes în toate colţurile lumii, iar datorită poveştii sale extraordinare (ce are la bază romanele Charlaine Harris) a devenit extrem de cunoscută şi are un număr impresionant de fani.

Povestea are loc în imaginarul orăşel Bon Temps: un loc liniştit, calm şi paşnic, în care monotonia vieţii de zi cu zi e neclintită de secole... până la sosirea lui Bill Compton, un vampir de aproape 200 de ani. Dar apariţia lui a schimbat totul într-o lume în care, de ceva timp, totul era deja cu susul în jos. Mediul idilic a devenit locul în care se-ntâmplă lucruri sumbre şi misterioase: lupta vampirilor pentru putere, crime oribile şi alte fărădelegi.

În acest univers plin de sânge sintetic, de lupte politice şi religioase, fericirea îşi mai găseşte, totuşi, locul – Sookie şi Bill s-au găsit unul pe celălalt. O iubire la prima vedere, o relaţie ciudată între o muritoare şi un vampir, o perfectă armonie între minţile şi trupurile lor ce pare să iasă la suprafaţă din orice criză le rezervă viaţa.

Fascinanta poveste a lui Sookie, Bill, a duşmanilor şi prietenilor lor, va continua cu mai mult sex, sânge şi mai multe momente incitante, căci primul episod din sezonul 3 va fi difuzat pe 19 noiembrie, la HBO.

Sookie n-a zis niciodată că a ieşi cu un vampir e simplu, dar acum, rămasă pentru a doua oară orfană, viaţa chelneriţei telepatice a fost întoarsă cu fundul în sus de supranatural. În timp ce prietenii şi familia ei se chinuie cu proprii lor demoni – uneori chiar la propriu –Sookie face tot posibilul să supravieţuiască în lumea cea nouă în care a introdus-o Bill. Relaţia lor o umple, deopotrivă, cu fericire şi cu teamă dar ceea ce o sperie cel mai tare e faptul că, poate, nu se teme atât de mult cât ar trebui.

Revenirea vampirului de 173 de ani, acasă în Bon Temps a fost oricum numai liniştită nu. Îndrăgostit de Sookie şi chinuindu-se să aducă armonia în vieţile lor complicate, Bill trebuie să pareze şi ameninţările unui grup de vampiri tot mai puternici. Dacă mai adăugăm şi responsabilitatea pe care o are faţă de Jessica, pe care tocmai a transformat-o în vampir, atunci Bill chiar are de ce să tânjească după frumoasele zile de odinioară când bântuia prin umbră.

Un bătrân şi puternic vampir nordic, voinţa cea rece a lui Eric impune la fel de mult respect ca şi statura sa impresionantă. Expertele sale maşinaţiuni politice şi dispreţul general pe care-l are faţă de viaţa oamenilor nu-i aduc lui Eric prieteni dar, în ciuda manipulării, are ceva atrăgător şi imposibil de tăgăduit.

De când au sosit vampirii în Bon Temps, a avea în grijă barul local seamănă, mai degrabă, cu a conduce un azil de nebuni. Cu tote problemele, Sam trebuie să-şi accepte şi propria-i criză – poate să-şi schimbe înfăţişarea şi oamenii nu ştiu acest lucru. Şi atâta timp cât fuge de trecut şi le ascunde adevărul celor apropiaţi, va continua să fie chinuit.

Zilele fericite trăite de Jason drept celibatarul oraşului au luat sfârşit când fosta lui iubită, Amy, a fost ucisă. Oricât ar încerca, nu mai are chef de o astfel de viaţă sau, mai bine zis, are prea mult chef. Mai mult ca orice altceva, nu vrea decât să fie o persoană bună dar, recent, nimeni nu poate să-i spună ce înseamnă acest lucru.

Mereu atentă, Tara ştie că ceva e în neregulă cu noul ei stil de viaţă, alături de Maryann Forrester şi acoliţii acesteia. După ce a fost dată afară, condamnată şi dezmoştenită de o mamă care n-a făcut niciodată altceva decât s-o abuzeze, Tara n-are nicio intenţie să-şi creeze şi alte probleme. Însă dacă şi prietenii ei din Bon Temps sunt dispuşi să adopte o părere similară, e cu totul altă problemă.

Un bucătar cu totul atipic, Lafayette învârte burgeri în haine de discotecă şi machiat. Dar orice client de-al barului Merlotte's care-i confundă stilul vestimentar cu o invitaţie la hărţuire va avea parte de o surpriză. Lafayette nu se teme de luptă. Cu multe afaceri dubioase şi relaţii, Lafayette e destul de bazat... dar şi veşnic plin de probleme.

Când Bill a fost silit s-o transforme pe Jessica în vampir, drept pedeapsă că a ucis pe unul de-ai săi, el a fost distrus pentru că a corupt o viaţă tânără. Dar faptul că trebuie să poarte de grijă, pentru eternitate, unei veşnice adolescente, îi inspiră un alt fel de regret. Iritantă, emotivă şi imatură, Jessica se asigură că toată lumea simte etapele maturizării sale.

Pam, mâna dreaptă a lui Eric, ştie cum să pună în aplicare variatele planuri ale creatorului ei (în timp ce poartă o combinaţie mortală de fustă şi pulover). Sub aspectul cizelat al acestei vampiriţe se ascunde, totuşi, un instinct letal ce a transformat-o într-o aliată importantă a cuiva atât de nemilos precum Eric.