| Anonima6754 a întrebat:

am 13 ani si vreau sa devin actrita, cred ca am talent, mama mea este de acord cu asta, dar nu stiu ce ar trebui sa fac. Orasul unde stau este unul destul de mic, dar poate ca as gasi ceva, dar vreau sa ajung actrita gen sa joc in filme/seriale romanesti desigur... ce ar trebui sa fac mai intai? Credeti ca pot sa fac un liceu normal si dupa scoala de actorie? Pot face acum la 13 ani ceva ...cursuri de genul?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai, invata serios sa intri la un liceul de arta si apoi sa iei BAC-ul, dupa care, daca esti atat de buna pe cat te crezi, poti ajunge sa dai la facultatea de teatru si film.
Mai ai calea lunga pana acolo, dar daca pui mana serios de pe acum, sa inveti corect limba romana, sa o vorbesti clar, cu dictie, pana ajungi la facultate.
Inca ceva, ce talent ai?
Fiindca la liceul de arte trebuie sa sustii intai o proba de "talent", cu recital, cantat sau dansat? tu ce stii a face foarte bine, inca sa impresionezi juriul si sa fii accceptata?

| Anonima6754 explică (pentru Violleta2022):

Pot recita fff bine incat transmit emotiile, toata lumea spune asta si da, fac si dansuri

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce crezi că ai talent?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este scoala de actorie, ci facultate de teatru. Ai o facultate de teatru cam in fiecare mare oras din tara. Cele mai bune sunt la Sibiu, Targu Mures si Cluj. Daca nu ma insel in Targu Mures este ceva liceu vocational de teatru. Nu mai stiu exact. Poti merge la un profesor de actorie sa te verifice cam ce talent ai. Isi da cu seama dupa primele minute in care reciti o poezie sau incerci sa joci un rol. Daca nu ai un liceu vocational prin zona poti face liceul normal si pe urma sa incerci la facultate. Dar trebuie sa ai talent mult pentru a reusi sa joci in filme. Stiu actori foarte buni care nu au jucat vreodata in afara salii de teatru. De ce? Nu au avut pile la televiziune. Producatorii si regizorii iau pe cine vor ei. Vezi teatrul din Sibiu ce actori foarte buni are dar multi nu jucat in filme sau serile dupa cum spui tu.
Spor si mergi sa verifici daca ai talent cu adevarat

| Trustmotorcy a răspuns:

Există grupuri de adolescenți care participă împreună la concursuri de teatru, în mare parte sunt și de vârsta ta.

Sunt clasificați pe echipe, merg la repetiții de teatru împreună și au un program și o piesă la care se pregătesc. Ai putea face cursuri, căuta un grup de actorie apropiat de vârsta ta.