| byenkushka a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare:
Din seria Povesti din folclorul maghiar, era o poveste cu un tanar care s-a dus acasa la o batrana saraca si i-a cerut niste merinde, dar ea nu avea prea multe. Tanarul a rugat-o sa puna niste apa la fiert si a fiert o piatra in ea, apoi a rugato sa-i dea niste legume din dragina si apoi i-a dat si un carnacior, iar dupa aceea a facut o supa foarte buna.
Cine stie despre ce episod este vorba sa imi spuna si mie. Dau FUNDOI si VOT!

Răspuns Câştigător
| DianaOana463 a răspuns:

Pai ea s-ar numi Supa de Piatra dar si eu am cautat-o pe net dar nu da devat piatra rotunda si nu aceea este povestea.Totusi banuiesc ca este episodul 14 dar nu sunt sigura si in + nu ma lasa sa il vad ca sa iti pot spune. TE ROG IMI DAI FUNDITA?

1 răspuns:
| Feliciaaaaaaaaaa a răspuns:

Este numita supa de topor