| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa vizionez un film si nu am nicio idee momentan.Recomandari? P.S. Ma intereseaza doar thrillere psihologice daca se poate sau horror, un singur film doar cel mai bun nu imi trebuie top. Ofer funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu exista cel mai bun in niciun domeniu al lumii acesteia, oricand apare un alt adversar care te pune in umbra.
Dar ca sa iti intaresc ideea despre unele care sunt bune iti spun lista mea de psihologice cu drama, thriller dupa caz care mi-au placut si sunt de vizionat, unele se regasesc si in lista userului adry05:
orice lista ar trebui sa incepa cu...
DONNIE DARKO (2001) tipul acela tampitel dar carismatic care urmareste un iepure, cine e iepurele si ce puteri are el vei vedea in acest film! Filmul este complex si are la baza dilatarea spatiu-timp etc
S. Darko (2009) - un fel de continuare cu sora lui Donnie Darko, filmul nici nu mi-l mai aduc aminte iar notele de 3, 6/10 il fac sa spui pas.
The Machinist (2004)
American Psycho (2000)
The Butterfly Effect (2004) - merita!
Memento (2000)- un must see pentru toti iubitorii de psihologic, film deschizator de drumuri in materie de amneziewinking
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - una dintre cele mai reusite drame-psihologice in opinia mea!
Requiem for a Dream (2000)
Dark City (1998)
Fight Club (1999)- un must see!
Si incep cu artileria grea, a celor mai greu de inteles filme:
Angel Heart (1987)
Coherence (2013)
Lost Highway (1997)
Vanilla Sky (2001)
Wicker Park (2004) romantic cu psihologic, soft.
Blue Velvet (1986) grav, bolnav
Mulholland Drive (2001)- ma bucur cu ocazia asta am aflat ca David Lynch a creat Dune (1984)
Te asigur ca lista mea este muncita nu am dat copy paste cum fac multi pe TPU.

| Speranta12 a răspuns (pentru Simpatic):

Garantez pentru recomandarile lui Simpatik. Sunt golden.

| Simpatic a răspuns (pentru Speranta12):

winking

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc mult, majoritatea din lista le-am vazut dar nu pe toate asa ca am ce sa urmaresc acum.Multumesc inca o data!

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Simpatic):

Am vazut filmul Eternal Sunshine of the Spotless Mind astazi a fost extraordinar, superb, mirific.Cand mai am timp le voi urmarii si pe celelalte.Multumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Da,dar in aceasta lista (a mea) doar Vanilla Sky (2001)
Wicker Park (2004) mai sunt cu nuante romance si usurel de inteles, restul sunt complicate.
Daca iti place stilul asta de drama, psihologic, romantic urmatorul al trebui sa fie Wicker Park (2004), si tot in acest registru dar de aceasta data cu elemente SF este Vanilla Sky (2001), este foarte foarte misto si captivant si trebuie sa dai atentie la detalii caci se schimba actiunea imediat de tipul flashback fara ca privitorul sa fie atentionat.
Wicker Park (2004) din cate imi aduc aminte este foarte usor de inteles spre deosebire de celelalte filme mentionate de mine, doar pentru ca are ceva incarcatura psihologica in rest este romance cu putin drama, iarasi numai stiu exact dar are happy end in cazul filmelor psihologice happy endul nu este mereu prezent, ba din contra.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fix pe gustul meu, din ce am văzut eu :
secret window
the others
the ninth gate
the sixth sense
tacerea mieilor
rear window
donnie darko
v for vendetta
blood diamond
shutter island
inception
black swan
enemy
the bone collector
cape fear
pulp fiction
the lobster
never let me go
the lovely bones

| Sn4k3 a răspuns:

Identity
Secret Window
Triangle
The Gift
The Snowman
The Prestige
Exam

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru efortul depus! Din pacate nu va pot da la toti funda!

| Katie1356 a răspuns:

Incearca serialul Marianne, are 8 episoade.