| godzila007 a întrebat:

Dau funda celui care imi povesteste ce se intampla in filmul "The Hunger Games: Mockingjay - Part 1" (Jocurile foamei: Revolta - Partea I) Dau funda!

1 răspuns:
| Bogdanel97 a răspuns:

Pai, Katniss ajunge in Districtul 13. Dupa aia ii obligata sa devina Gaita Zeflemitoare, dar pune niste conditii ca ( Peeta, Johanna Mason, Enobria si astia care o fost capturati de capitoliu, sa nu fie condamntati la moarte dupa ce se va termina razboiul). Peeta este viespchestrat de catre Snow ( daca ai vazut prima parte din film, erau coconurile alea cu albine mutante care daca te intepau te faceau sa ai diferite iluzii sau ceva de genu) Dupa, merge in Districtul 12 unde totul e spulberat, doar Cartierul Invingatorilor a mai ramas in picioare (in carte scria ca nu stiu ce reprezenta, am citit si trilogia), apoi merge in districtul 8 unde viziteza bolnavii, sau aia ce ai fost raniti in razboi, apoi vin hovercrafturi si bombardeaza Districtul 8 cu bombe incendiare, si distrug si locul unde au erau bolnavii. Sau prima data merge in 12 si apoi in 8? Apoi, 13 e atacat de hovercrafturi, dar cum era in subteran oamenii se adapostesc undeva mai jos unde bombele nu ajungeau. Si dupa 2 zile, dupa ce se terminase bombardamentul au mers un pic mai sus, unde mare parte din 13 era distrusa. Nu mai tin asa bine minte, scuze. Dupa, trimite un pluton la Capitoliu sa il salveze pe Peeta. Katniss merge sa il vada, vrea sa il stranga in brate dar el o sugruma, si zice ca din vina ei o inceput totul, apoi doctorii il sedeaza si adoarme. Pe parcurs incearca sa il trateze, sa-l faca sa isi revina. Apoi Katniss este trimisa undeva in zona Capitolului pentru filmari, dar pana la urma decide sa intre impreuna cu Finnik Odair, Bogs Cressida si inca 2 gemene parca si echipa de cameramani sa il asasineze pe Snow. Una din gemene moare inainte de a intra in Capitoliu si Coin il trimite pe Peeta in locul ei. Aici se termina filmu din cate am inteles, prima parte. Inca nu am apucat sa il vad, dar ti-am povestit ce am citit din carte. Desi, partea I nu a avut multa actiune, partea a II sigur va fi cea mai buna, fiind numai actiune (la fel a fost si in carte). Sper ca ti-am fost de folos.
A da, si merg inainte de a merge in Capitoliu, in Districtul 2 unde erau armamentele Capitoliului ( Districtul 2 se ocupa cu fabricarea armelor si din el se alegeau si Aparatorii Pacii) Se intalnesc acolo cu inca un Invingator care conducea rebelii din 2, si pun la cale sa distruga "Nuca" muntele unde se fabrica armamentul pentru Capitoliu. Il distrug, blocheaza toate iesirile, aia parca mor sufocati inauntru. Dar ies cativa pe langa gara din Districtul 2, iar unul care era pe jumatate ars, o impusca pe Katniss (nu moare), iar apoi ii faza de mai sus cu Capitoliu. Poate am intrat si in a 2 parte din film, ca cartea avea numai 3 capitole ( Primul- Cenusa, Al doilea - Atacul, si ultimul Asasinatul)