| NotYourBussines a întrebat:

Buna tpu.La moment sunt intr-o mica vacanta la niste rude in Germania. Am decis sa ma uit la un serial subtitrat in romana de pe Youtube, dar cand am accesat serialul mi-a aparut pe ecran ca: Acest videoclip cuprinde continut de la Dogus Digital, care a blocat difuzarea acestuia în tara ta invocând drepturile de autor.
Atunci am decis sa folosesc VPN. Dupa ce m-am uitat la 1h 30 min din episod, ma anunta mama ca in Germania dau la toti amenzi usturatoare daca vizionezi filme online sau le descarci. Vreau sa stiu daca nu o sa am vreo amenda. Mai precizez odata ca m-am uitat de pe Youtube cu VPN.
VA ROG AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| Xeanle77 a răspuns:

Tu te-ai uitat la un videoclip pe Youtube, deci nu e ilegal.Era ilegal daca puneai tu acel videoclip pe youtube.Stai fara griji!

| Dori09 a răspuns (pentru Xeanle77):

Cum adică sa fie ilegal sa pui un video românesc din alta țara pe YouTube? Întreb căci și eu sunt in Germania și folosesc o aplicație sa îmi Vizionez filmele mele indiene? in fiecare seara și acelea sun pe posturi românești asta e ilegal? Siii... dacă postez un videoclip cu o melodie românească pe YouTube din Germania e ilegal?

| Xeanle77 a răspuns (pentru Dori09):

Depinde si cat de stricti sunt cei de la care iei videoclipurile/melodiile. Unii s-ar putea sa nu iti faca nimic, altii sa iti scoata videoclipul de pe Youtube sau altii chiar sa te dea in judecata.Din ce zici tu, nu cred ca o sa iti faca mai mult ca sigur nimic la serialele indiene, in timp ce cu melodia s-ar putea.

| Dori09 a răspuns (pentru Xeanle77):

Mulțumesc pentru raspuns

| NotYourBussines explică (pentru Xeanle77):

Multumesc mult. Deja ma gandeam la vreo amenda de 800 de euro?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

A viziona online nu primești amenzi, doar daca le descarci. Noi de când locuim in Germania de 3 ani jumătate, nu am luat nici o amendă uitându-nd online.
Că anumite videoclipuri sunt blocate de pe YouTube, asta e altceva dar nu are nici o treabă cu ilegalitatea ori amenzile. In unele tari au blocate depinde de ceea ce nu doresc sa fie vizionate sau cine știe ce alta ramură.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai uitat pe Youtube, ala nu e ilegal