| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum vi s-a parut primul episod din ultimul sezon din Game of Thrones?
V-a întrecut asteptarile sau nu?

15 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Bun, cam scurt totusi, au trebuit sa grabeasca mai tot si previzibil in mare parte pentru ca stiam ca trebuie sa se intalneasca toti.

| J0B0MAT a răspuns:

Prost.
Mi-a întrecut așteptările.Nu mă așteptam să fie atât de prost.
Finalul mi-a plăcut.

| Thecurious explică (pentru J0B0MAT):

De ce il condideri prost?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Thecurious):

Mi-ar trebui câteva ore ca să scriu toate motivele pentru care consider asta. Începând cu sezonul 7, exceptând cateva scene, serialul a început să scadă mult, în ochii mei cel puțin. În mare mi se pare că au distrus personaje ca Tyrion, Jon, chiar și Jaime și Daenerys.Le-au făcut plictisitoare și acțiunile lor sunt prea forţate, fake, out of the character.

| Thecurious explică (pentru J0B0MAT):

Majoritatea fanilor nu analizeaza scenele, ci pur si simplu se bucura de ele.
Echipa, staff-ul, cum i se spune in engleza, incearca sa satisfaca publicul larg, nu cinefilii.
Tind sa fiu de acord cu tine.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Thecurious):

Satisfacerea publicului larg şi a cinefililor nu ar trebui să se respingă una pe alta.
Au grăbit povestea, au pierdut din vedere micile detalii care făceau serialul genial, au pus accentul prea mult pe dragoni.Cel puţin lucrurile astea dacă nu le făceau, cu siguranţă era mult mai bine pentru toată lumea.

| Thecurious explică (pentru J0B0MAT):

Au pus accent pe dragoni, pentru ca asta isi doresc cei mai multi fani. Nu cred ca a fost lipsa de inspiratie sau neatentie.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Thecurious):

Măcar dacă ar fi făcut ei ceea ce îşi doreau cei mai mulţi fani până acum.

| Thecurious explică (pentru J0B0MAT):

Pe unii i-au afectat criticile
https://www.theguardian.com/......ow-nothing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Thecurious):

J.S. knows nothing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ce actiuni ale lor ti s-au parut "fortate, fake, out of the character" si care sunt acele detalii marunte trecute cu vederea, care faceau "genial" serialul?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Acţiunile lui Tyrion din ultimele 3 sezoane care nu mai e geniul de altădată, ale lui Daenerys care a lăsat garda jos în faţa lui Jon şi e mai mult un căţeluş cuminte, nu regina dragon care se impunea în faţa tuturor. Jon nu prea mai face nimic, Jaime s-a lăsat manipulat de Cersei, când în cărţi personajul e mult mai inteligent şi o părsăseşte demult.
Detaliile mărunte stăteau în scenariul bine scris din primele 4 sezoane, în personajele bine scrise,autentice, când accentul cădea pe ele şi nu pe efectele vizuale şi grăbirea poveştii.
Asta e un foarte mic rezumat, căci aş putea să iau fiecare personaj în parte, episod în parte şi să spun ce îmi place şi ce nu, ceea ce nu am timpul şi dispoziţia să fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Tyrion s-a remarcat de la bun inceput cu aroganta si replicile lui istete. Asta-i amuzant si frumos de urmarit, dar nu-l face nicidecum geniu. De cand a fost pus intr-o functie importanta si pana la sfarsitul sezonului 4, a facut numai tampenii care erau sa ii aduca moartea.

Cum adica "Daenerys a lasat garda jos in fata lui Jon si a devenit un catelus cuminte"? Ce ar fi trebuit sa faca, sa isi trimita armata sa il omoare? Ca asa s-a impus ea pana atunci in fata tuturor. A facut ce era normal de facut in situatia in care mortii se pregateau sa vina peste ei.

De cand i-a fost redata viata, Jon nu a facut decat si-o riste pentru oamenii lui. A luptat cu Ramsay, a mers in sud ca sa-si faca aliati si a condus o misiune dincolo de zid pentru a fura un mergator alb. E absurd sa spui ca "nu prea mai face nimic".

Sa-mi raspunzi comparandu-l pe Jaime din serial cu Jaime din carte, e stupid rau de tot.

Sezoanele 5, 6, 7 au fost proaste in comparatie cu alea de dinainte, dar felul in care ele au fost construite e o chestie destul de importanta, nu un detaliu marunt.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici asta nu mai are rost fara celalalt. Sterge tot daca tot te-ai apucat.