| Valentin_Vali_1998_1858 a întrebat:

Bună ziua, cine îmi poate recomanda seriale foarte bune de la Netflix sau HBO genul Action, Crime, Mystery și Comedie (poate să fi și cu adolescenți) în afară de Casa de Papel, Narcos și Ozark!

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Deadwood
Sons of Anarchy
Peaky Blinders
Suits
Taboo
Bodyguard
Chernobyl
Barry
Band of Brothers
The Blacklist
The Punisher
Daredevil
True Detective - nu l-am vazut, dar am auzit ca e bun
The Haunting of Hill House
Vikings
GoT

| Kevinn2000 a răspuns:

Un serial destul de mișto cu multe crime ar fi Green Arrow.
Green Arrow fiind personajul principal, care la început ajunge pe o insulă, iar familia lui crede că e mort câțiva ani cred, iar el se întoarce acasă, cu greu, salvând orașul de infractori.
L-am văzut de mult, nu mai știu prea multe detalii esențiale.
Conține și puțin paranormal în unele episoade, de exemplu un om care controlează gloanțele și alte obiecte cu puterea minții, și totodată și viteza lor.

| Kevinn2000 a răspuns:

Și mai este The Flash, tot cu multe crime, infractori, dar acolo vezi doar paranormal. Mulți oameni cu super puteri ( meta oameni ), majoritatea răi, în afară de The Flash, actorul principal și echipa lui, și încă câțiva pe care îi arată în puține episoade, printre care și Green Arrow, care apare în vreo 2-3 episoade.
( și în Green Arrow apare The Flash tot în 2-3 episoade )

| Kevinn2000 a răspuns:

Și îți mai spun un serial mișto, dar nu știu dacă se încadrează în cerințele tale, sau daca o să îți fie pe plac.
Teen Wolf. La început sunt numai oameni, cu excepția a 2 vârcolaci în acel oraș ( mai sunt și în alte orașe alți vârcolaci ). Acei 2 vârcolaci încep să muște oamenii pentru a-și face o haită mai mare, iar primul om mușcat, este Scott Mccall, unul dintre actorii principali, iar el, în primul său al doilea episod parcă, se va cupla cu fata unui vânător de vârcolaci, fata și el neștiind că tatăl ei este vânător, la început.
Ți-am povestit un pic, nu vreau să dau prea multe spoilere un caz că te vei uita.
Eu m-am uitat de 2 ori la acest serial. Vreau să fiu vârcolac.

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru Kevinn2000):

La 20 de anisori ai tai ai gusturi spalacite la seriale. Eu am 16. M-am uitat la toate cel trei seriale enumerate...aceste seriale fiind printre primele vizionate de mine(adica acum vreo 3 ani), Flash e acceptabil e ok. Dar green arrow? Teen wolf? Astea sunt seriale pentru copii. Seriale cu actiune/ fantasy sunt mult mai bune.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

1) Ce te face să crezi că am 20 de ani? ( nu e adevărat ).
2) Green Arrow nu prea îmi place așa mult, l-am văzut acum mai mulți ani, am și specificat asta, eu doar l-am recomandat pentru că multora le place, și lui s-ar putea să îi placă, fiecare are caracter diferit. Și nu am văzut toate persoanele din Green Arrow.
Cât despre Teen Wolf, chiar îmi place, sunt actori foarte buni, mă simt bine să urmăresc acel serial, și cred că o să mă mai uit odată la el. Fiecare cu gusturile lui. Mă judeci aiurea. happy
Sper că ai prins gluma mea de mai sus, și nu mă judeci pe baza acesteia: " Vreau să fiu vârcolac ".
" Seriale cu actiune/ fantast sunt mult mai bune " - actiune cred că este și în Teen Wolf și în Green Arrow, tu ce părere ai? laughing
Fantasy nu știu ce înseamnă. O să caut.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Ai venit la omul potrivit. Deci presupun ca cele trei seriale de sus sunt singurele la care te-ai uitat. N-am sa-ti spun despre ce sunt serialele pe care ti le enumar pentru ca putem sta pana maine. Deci:
Chernobyl
Game of Thrones
Euphoria
Big little lies
Avatar:aang ( e pe hbo la sectiunea copii, dar crede-ma ca e genial)
Pe Netflix:
Oitnb
Sense8
13rw( de 4 ori m-am uita-l la primul sezon)
The society( asta-i serial de ala cand chiar nu mai ai optiuni)
Elite
Cheer( un fel de documentar)
The 100
Chewing gum
The end of the *** world
The wlaking dead( eu m-am lasat la sezonul 7, dar primele sezoane sunt bune si chiar ti-ar placea)
The umbrella academy
Stranger things
Sex education
Black mirror
The originals( e destul de ok, dar probabil trebuie sa vezi si tvd pentru asta, si nu as recomanda pentru ca acum ca ma gandesc nu e cel mai bun serial, gen sunt spin offuri)
Lost in space
I am not ok with this(pentru cand te plictisesti)
Pana acum doar atatea imi vin in minte, sper ca te-am ajutat sa nu te plictisesti

| enreea a răspuns:

Mie mi au plăcut personal filmele sau serialele adolescentine, de dragoste, sau cu vârcolaci, vampiri, vrăjitoare.
O sa ti le pun in ordine cum mi au plăcut mie:
1.caos(the chilling adventures of Sabrina-mai exact este cu o vrăjitoare adolescenta care trebuie sa susțină un ritual pentru a l slăvii pe satana, dar aceasta refuza si uita te la el pentru ca e si de dragoste si e super aștept următorul sezon)
2. Teen Wolf(tocmai am terminat serialul si mi-a plăcut foarte mult as vrea sa înceapă alt sezon dar nu se va întâmpla asta e vorba despre prietenie si despre un băiat Scot McCall care devine vârcolac pana la urma toți prietenii lui vor deveni ființe supranaturale în afară de prietenul sau cel mai bun Styles el este sufletul serialului si nu e horror)
3.To all boys before i've loved(are 2 parti si e de dragoste m-am uitat de 6 ori la el)
4.After (e tot de dragoste si partea a doua va apărea in mai)
5.The vampire diaries(e un serial super mișto cu vampiri, si e de dragoste)
6.The originals(înainte sa te uiti la the vampire diaries, uita te la asta pentru ca așa vei înțelege celalalt serial pentru ca sunt oarecum legate)
7. Legacies(e continuarea de la serialele astea dar cu copii lor si e super fain)
8.Riverdale(daca nu l ai văzut ar trebui sa il vezi e de adolescenți, dragoste, acțiune, crima, mistere, detectivi ei fiind 4 adolescenți plus prietenii apropiați lor)
9.The vampire academy(sau CV de genul, rolul principal este jucat de Lucy Fry, actrița ce a interpretat o pe Lyla in serialul Mako Mermaids, iar filmul e superb.
10.Atypical
11.Stranger things(e un serial bun din partea mea doar ca eu m-am plictisit de la primele 3 episoade pentru ca nu mi s-a părut așa de interesant părerea mea)
12.Beyond
13.Acream
14.The 100.
15. Elite(e un serial in spaniola, cu niste asolescenti, e de dragoste, ura.....are tot ce ii trebuielaughing
16.Vis-a-Vis(e tot un serial in spaniola si am văzut toate sezoanele si abia aștept sa înceapă următorul, e interesant pentru ca la început rivalele devin prietene pentru ca in pușcărie trebuie sa supraviețuiești iar de una singura nu poți, e si de dragoste dar foarte putin)
17.The half of IT(pe asta l am lăsat la final pentru ca inca nu a început, va fi lansat in mai si din cate am văzut pe Youtube, e interesant)
Toate aceste filme/seriale mi au plăcut mie cel mai mult, sau sunt puse pe lista mea de așteptare? dar le am ales cu un motiv, sunt foarte greu de găsit după cerințe sa fie si dragoste, si ura, si vampiri, vârcolaci si vrăjitoare si de adolescenți.
Astea mi s au părut interesante si mai speciale pentru ca alea de adolescenți pe care le vezi pe google sunt in mare parte plictisitoare sau din anii '90.
Sper ca te am putut ajuta!?
Ps:uita te prima oara la caos sau teen wolf le ador