| Dia37Andreea a întrebat:

Bunaaa. Cine a vazut TVD, The Originals si Legacies, au legatura intre ele serialele astea? Adica eu sunt acum la sezonul 2 episodul 14 din TVD si stiu ca The Originals e despre inceputul vampirilor dar personajele sunt diferite in afara de Klaus, Eilajah si restul...pana la urma au legatura intre ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-unul dintre sezoanele din TVD, apar ca personaje negative membrii familie Mikaelson. Ca în orice serial de genul, taberele luptă pentru supraviețuire, morți peste morți, dușmănii, iubiri etc. etc.

Faza e că Mikaelsonii, imediat ce nu mai sunt o amenințare (pentru că, bineînțeles, protagoniștii câștigă mereu), părăsesc Mystic Falls, iar povestea lor se continuă în New Orleans. Nu intru în detalii, ca să nu te trezești cu vreun spoiler. Acțiunile celor două seriale se petrec în același univers, asta e legătura dintre ele. Nu trebuie să le vezi simultan ca să înțelegi ce se întâmplă. Puteai chiar să te uiți direct la TO (care, apropo, chiar dacă e un spin-off al TVD, mi se pare că nu e destinat doar adolescenților, acțiunea nu se învârte în jurul a doi vampiri îndrăgostiți de o elevă de liceu).

The Originals nu e despre începutul vampirilor, dar da, se explică mai pe îndelete apariția lor. Serialul se învârte în jurul familiei originale, condiția de vampir a membrilor acesteia făcându-i să treacă prin o grămadă de belele. O să îl înțelegi mai bine pe nebunul de Klaus, o să vezi cât de importantă e legătura dintre el și Elijah (o relație asemânătoare cu cea a flaților Salvatore) și nu vei duce lipsă de drame amoroase. Cam tot ce-i în TVD.

Legacies continuă ambele povești, dar aici mi-e frică să nu dezvolt prea tare. Pe ăsta ar fi frumos să-l vezi după TO. O să îl văd cândva, atât mi-a mai rămas.

Dacă vrei să mă mai întrebi ceva, aici sunt.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da, au, insa urmareste serialu, si cand va fi momentu, iti va spune " To be continued on the originals sezonu 1 ep 1 " sau ceva de genu, deci te va anunta.Si ai grija la spoilare, este unu dintre cele mai captivante si iubitoate seriale, jur...

| RKBlue a răspuns:

The Originals are cateva personaje din TVD.Nu imi amintesc exact cand apar Klaus, Elijah si Rebekah in Tvd, insa acestia sunt unele dintre personajele principale din The Originals.
Practic, au personaje comune si puncte comune.
Legacies e un rip-off la The Originals si prezinta niste personaje mai tinere, care succed actiunea din Tvd dar si din T.O.

| Michaeel a răspuns:

Nu cred, fiecare are povestea sa si plot-ul sau.Probabil au o legatura dat fiind ca The originals e un rip-off al lui TVD, si Legacies e un rip-off al lui The Originals, dar nu asa de mare incat sa fie o serie, mai ales ca sunt 3 seriale individuale.