| Idk15 a întrebat:

Cand vreau sa ma uit la un film/serial pe net si dau full screen rezolutia de la film/serial scade, cum pot rezolva asta?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil rezolutia originala (inclusiv fereastra normala) este mica, iar tu nu vezi "zgomotul" si neclaritatile de pe imagine. Cand maresti imaginea, atunci se maresc si se vad mai tare si defectele...

La vizionarile online, intai se masoara viteza net-ului si se regleaza rezolutia la care vizionarea nu sacadeaza (cel mai fluent este la rezolutie mica, iar daca schimbi la rezolutie mare, atunci trebuie transferate mai multe informatii si filmul se poate vedea sacadat).
).

| Bizon95 a răspuns:

Lal, NU
este un efect NORMAL

televiziunea analogica se vedea TIPLA pe televizoarele vechi cu tub CRT din cauza ca un TV de 16" din ala era mare si unul de 20" era foarte mare, acum pe un 4k de 65" televiziunea digitala se vede foarte prost iar cea HD (1080p) NU se mai vede tipla

adica, cu cat rezolutia imaginii video e mai mica, cu atat se vede mai bine, iar cand o faci full-screen se vad toate defectele imaginii, plus ca, daca imaginea are rezolutie prea mica, cand o faci full-screen o sa se vada neclara

solutia e (evident) sa iti faci rost de video cu rezolutie mai mare