| ReignForest a întrebat:

Care e diferența dintre română și română 5.1 pe Netflix? mă refer la un film sau serial când alegi audio.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sunetul surround folosește boxe dispuse într-un mod calculat astfel încât sunetul este foarte realist.

În cazul cu 5.1, există 5 boxe, 2 în față, 2 în spate sau lateral, și una în centru care redă doar vocea. Numărul de după punct semnifică subwooferul, iar la unele sisteme există boxe pe tavan, care sunt numerotate după subwoofer.

5.1 = 5 boxe + 1 sub
5.1.2 = 5 boxe + 1 sub + 2 boxe pe tavan

| LuluOneMillion a răspuns:

Audio 5.1 pe intelesul tau ar fi cand ai o boxa in fiecare dintre cele 4 colturi ale camerei plus bass.

| anonim24248 a răspuns:

Audio 5.1 e ca se auda totul ca la cinema(iti trebuiesc multe boxe)

| Rei12 a răspuns:

Deci romana 5.1 se refera la sunetul surroundig cu mai multe boxe și bas în jurul camerei dacă ai doar o boxa nu e necesar sa pui acel 5.1 deci sper ca te am ajutat!