| Purcărean a întrebat:

Care mă poate lămuri și pe mine într-o privință? Ce vrea să însemne termenul de spin off la seriale?

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

Spin Off se refera la un serial ce o derivat din serialul original.

De obicei, un spin off urmareste povestea unui caracter ce o aparut in serialul din care se deriva spin-offul.
Actiunea spin-offului se intampla in aceelasi univers ca si serialul original.

Cateva exemple ce li pot da sunt : The Flash ( Care o derivat din The Arrow). The Legends of Tommorow care a derivat din The Arrow si The Flash. The Originals, care au derivat din Vampire Diaries.

Nu confunda Spin-offul cu Sequel-ul.
Diferenta dintre ele e faptul ca un spin off se poate intampla in trecut in prezent si in viitor, si nu are ca focus continuarea povestei originale din serialul din care a derivat.

Un sequel se intampla in viitor si are ca focus, continuarea povestii a serialului original.

| Purcărean explică (pentru MoonWolf):

Eu știam că se numesc crossover aparițile unor personaje din seriale diferite care fac parte din aceași lume.
În fine, Mersi de răspuns

| MoonWolf a răspuns (pentru Purcărean):

Crossover-urile sunt ceva diferit.

Daca exista mai multe seriale care se intampla in aceelasi univers, cand intr-un episod din serialul X, apare un personaj care apare de obicei doar in serialul Y, si focus-ul povestii, e interactiunea peronajelor din serialul x si a celor dni serialul y, atunci acela e un crossover.