| r4z0l a întrebat:

Care sunt cartile din care se inspira "The Vampire Diaries"?

4 răspunsuri:
| 이벨 a răspuns:

As zice ca dupa seria Amurg, dar apoi am aflat ca seria "Jurnalele vampirilor" a fost publicata in 1991–1992, iar seria "Amurg" in 2005–2008. Deci...nu stiu ce sa mai cred happy

| AddaXD a răspuns:

"Jurnalele Vampirilor". Serialul a fost facut dupa aceste carti. Amurg a aparut abia dupa "The Vampire Diaries", pentru ca acest serial este facut dupa niste carti [ cum am zis : "Jurnalele Vampirilor" ] care au aparut cu mult inainte de Amurg. Eu ador serialul si mi se pare absolut genial! Abia am asteptat sa inceapa sezonul 3 si am citit si cartile [ de unde am aflat ca Elena va deveni in final vampir ]. love struck

| andreiuuutza a răspuns:

Teoretic,dupa o serie de carti,cu acelasi nume,autor L.J Smith,dar iti spun ca am citit si cartile si vad si filmul,si nu e deloc aceeasi poveste.Da,corect, inspirate si total transformate, se aseamana foaaarte putin.Si in carte avem cei 3 vampiri,fratii Salvatore,Katherine Pierce, si aceasta domnisoara, Elena.Cartea ii prezinta pe cei doi vampiri,Stefan si Daemon,cu alte infatisari,dupa parerea cartii,mai degraba Ian Somerhalder ar fi trebuit sa aiba rolul lui Stefan, ca infatisare se potrivea mai bine, iar Elena e blonda cu ochi albastri.Fratii Salvatore au trait in Itaia Renascentista,in sec al XVI-lea,cand au cunoscut-o pe Katherine,identitate originala,Katerina Petrova,originara din Rusia,aflam noi mai tarziu. Katherine ii iubea pe amandoi si cei doi frati,nedorind sa imparta iubirea fetei se urau foarte mult. Katherine,dorind sa ii impace si sa ramana cu amandoi,si-a inscenat moartea.Cei doi descoperind ca s-a sinucis scotandu-si inelul protector si ramanand in razele soarelui,s-au luptat pana la moarte,invinuidu-se reciproc de moartea lui Katherine, dar avand amandoi sangele ei in sistem, au devenit vampiri.Mult mai tarziu, dupa aproape 5 secole in care si-a negat firea,Stefan ajunge in Feel' Church,un mic orasel scaldat de sangele multor razboaie si inconjrat de fortele raului,unde o intalneste pe Elena,cea care seamana atat de mult cu marea lui iubire, Katherine.E dragut filmul, dar sunt bune si cartile.tongue

| Oannaa30 a răspuns:

cu acelasi nume banuiesc.Ador serialul asta doar k apare doar vinereasad