| MarkusRay a întrebat:

Care sunt top 5 cele mai bune anime-uri dupa parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Sincer, nu pot face un doar un top 5, o sa iti scriu anime-urile care mi-au placut mie pana acum si care merita, dupa parerea mea sa fie vazute. O sa iau de la 1, the best of my animes pana la ultimul...
1. Dragon Ball(Toata seria adica +z +gt). Anime-ul care mi-a schimbat copilaria, si care a avut un soc dramatic in curajul si in orgoliul meu, dupa anime-ul asta mi-am creat un caracter, si acum sunt placut de multe persoane. Sincer, este parerea mea, dar cred ca dbz este mult mai bun decat naruto sau alte prostii, desii recunosc ca anime-ul naruto este excelent si are niste scene la care te poti prapadii de ras, dar tot nu se compara cu dbz.
2.Bleac- Wow, oare pot face o descriere pe masura acestui anime? Incerc. Plin de actiuni, mai si mai interesante cu cat intri mai mult in paine, ca sa ma exprim asa. Desi, ceva enervant, este ca majoritatea inamicilor, au acelasi obiectiv, razbunare, cucerire, iubire etc. Un anime foarte bun pe care-l recomand din toata inima.
3. Death Note- Nu sunt multi care inghit aces anime, pentru ca nu se concentreaza si spun de multe ori "de unde stie asta?" sau "dc e asa?" Un anime plin de actiune, mai putina comedie, insa unde capacitatea intelectuala este cu mult peste a unui om normal care nici nu se gandeste ce poate face cu chestia aia din capatana lui numita creier...
4.Bakuman- Hey, poate exagerez ca ii dau locul 4, desii am vazut doar 10 capitole din el. Mai am sa vad inca 15 si apoi trec la Bakuman 2. Dar anime-ul asta m-a surprins foarte placut, atmosfera, chestii care se petrec fara sa te gandesti ca se pot intampla, esecuri la care nici nu te astepti, si urcari impresionante, totul este despre a scrie Manga, dar este excelent anime-ul.
5. Yu Yu Hakusho- Un anime suuuper, care sigur te va face sa plangi in anumite momente si care te v-a lasa cu gura deschisa mustelor cand vei vedea anumite transformari si puterea de care dau dovada acesti copii cand e vorba de iubire sau de cineva dragwinking
6. Fairy Tail- As fi vrut sa-l pun pe locul 5, dar nu o sa o fac pana nu-l vad pe tot, cu toate capitolele puse pe anumite site-uri, pentru ca imi place anime-ul asta dar sa fie toate capitole sa le vad struna pe toate, ti-l recomand si p'asta din inima daca preferi o actiune care implica adevarata prietenie, si sacrificii destule pentru prieteni, si multe scene te v-or face sa plangi.
7. One Piece- Cred ca multi o sa ma injure ca l-am pus pe locul asta in top, dar desii anime-ul asta mi-a placut foarte mult, distractiv, plin de actiuni si de surprize, insa nu m-a surprins asa cum as fi vrut, la cate recomandari am avut eu despre aces anime, cand l-am vazut am fost ceva dezamagitwinking
7. Ao No Exorcist-Frate cat de tare poate fi acest anime, si frate cate injuraturi a luat de la mine ca m-a lasat cu buza umflata. adica, 20 si ceva de capitole la care stai ca pe ace, si se termina penibil, adica te lasa sa te gandesti "ce s-ar fi intamplat daca" sau "mama ce misto era dacaaa..." si ceva de genu, finalul m-a dezamagit extraordinar dar foarte tare anime-ul grafica buna, efecte superbe, si foarte amuzantwinking
8-HellSing(Ovas si anime) o sa ajung in iad sigur ca l-am pus pe locul asta, dar n-am ce-i face. Anime-ul, hmm,,, foarte bun, dar m-a dezamagit grafica "prostuta", in schimb, FOARTE MULTA VIOLENTA ceea ce ador, mult sange, si fara cenzura atunci cand e vorba sa-i taie Alucard mana cuiva. In schimb ovele, aoleu; deci am crezut ca fac crize cand am vazut ovele, de placere, mai mult sange, mai multa actiune, mai multa grafica, pacat ca se termina la ova 9crying sper sa vina cu o continuare pe masura a acestei serii.
9. Trigun- L-am pus pe locul asta pentru ca... aici mi-am adus aminte de ellaughing Un anime excelent, grafica nu e cine stie ce, insa actiunea si felul cum se desfasoara evenimentele te fac sa stai in fata monitorului doar pentru a vedea ce face Vash, si crede-ma acele ore sunt bine pierdute, iti recomand acest anime!
10. Detective conan- P'asta recunosc, nu l-am terminat de vazut, pentru ca pe la capitolul 80 si ceva, am inceput sa ma plictisesc, prea monoton. atat am de spuswinking
Sper sa fiu iertat daca am uitat vreun anime pe care eu l-am vizionat. Sunt un mare fan, asa ca o sa continui sa vizionez anime-uri si daca vrei, iti pot recomand oricand un anime cu un anumit genwinking
Sall

| Cillix a răspuns (pentru MenInShadow):

Daca ai fi vazut Bleach cu siguranta l-ai fi pus pe locul 1 sau 2, dupa parerea mea e cel mai bun deoarece are o poveste foarte intereseanta desi are numai 364 episoade(pe undeva pe acolo) este foarte captivant si seriva ca continua.
Pe undeva pe locul 4 ai putut pune si shingeki no kyojin( atacul titanilor ceva in gen) din pacate abia a aparut si are 25 de episoade...

| MenInShadow a răspuns (pentru Cillix):

Daca as fi vazut bleach?
L-am vazut odata de la cap la coada si am revazut inca odata jumatate din el, pentru ca voiam sa-l mai vizionez odata.
Doar pentru ca tu consideri ca ar merita sa fie pe locul 1 nu inseamna ca trebuie sa fie si in topul meu.
Daca vrei sa-ti pui anime-urile intr-o anumita ordine, depinzand care este mai bun, fa-o dupa parerea ta, nu generaliza.
Peste toate este One Piece, cu cele mai multe vizionari si cele mai multe vanzari de manga, si imi place mult anime-ul, dar nu l-am pus pe primul loc.
Death Note este unul din preferatele mele, si este extrem de bun, l-am vazut de vreo 10 ori si am planuit sa-l mai vad odata, dar nu e pe locul 1.
Anime-urile sunt puse intr-o anumita ordine tinand cont calitatea de catre statistici diferite, nu tinand cont de parerile a 2-3 oameni.
Bleach este unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut, si daca o sa reapara sunt unul dintre cei care o sa stea treaz pana pot vedea primul capitol, dar nu a fost anime-ul care mi-a schimbat viata ca sa zic asa, ci unul care mii-a placut foarte mult si din care am invatat multe.
Daca Bleach nu este in topul MEU pe locul 1 sau 2 asta nu inseamna ca nu l-am vazut, inseamna doar ca il consider putin mai slab decat altele, asa cum multi altii considera ca Polemon este deasupra tuturor, sau Naruto este cel mai bun anime din toate timpurile.
Parerile sunt impartite, daca vrei o discutie argumentativa despre calitatea unui anime, invata sa dai argumente mai bune si mai solide, nu "Daca nu e pe locul 1 sau 2 inseamna ca nu l-ai vazut".

| Cillix a răspuns (pentru MenInShadow):

Da,e greseala mea si imi cer scuze dar am vrut sa scriu la sfarsit ''(asta e parerea mea)'' big grin

| MenInShadow a răspuns (pentru Cillix):

Ok

| Raileanu_George_1996 a răspuns (pentru MenInShadow):

Topul meu e exact așa:
1.Naruto
2.Attack on Titan
3. Dragon ball (Z, Gt, S)
4.Bleach
5.Fairy tail
6.Highschool DxD
7.Shinmai maou no testament
8.One punch MAN
9.Berserk
10.Ao no exorcist

33 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

In sfarsit un user care e de acord cu minelaughing mersilaughing de obicei primeam injuraturi la adresa comentariului "dbz e mai bun ca naruto"laughing

| mika a răspuns:

Lovely Complex
naruto shippunden
oane piece
gravitation
Elfen Lied
nana
blood plus ( mai mai sunt cateva )happy

| bastars a răspuns (pentru mika):

Sa sti ca pe locul 3 este one piece

| DarkShina5566 a răspuns:

Naruto,Bleach,Hakuouki,Vampire Knight, No.6
Si mai sunt altele.Eu in locul tau as fi scris anime-urile din top 20 big grin

| Kosuchin a răspuns:

Eu am urmarit aici animeurile;
1) Dragon ball seria; DB, DBZ, DBGT.
2) Lovely comlpex.
3) kissxsis; acolo nu am urmarit toata seria findca mai au de pus episoade si ma cam enerveaza ca nu le pun in ordine.
4) Yu Yu hakusho.
5) Wolfs Rain

Aici ma gandesc daca sa incep sa le urmaresc sau nu animeurile;
1) Inuyasha.
2) Death Note
3) jigoku Shoujo; m-am uitat odata de mult la un episod si ma cam apucat frica.
4) Bleach

Aici le am neterminate animeurile;
1) Naruto Shippuden; am stat cateva saptamani sa mai apara episoade online.
2) Fairy Tail; nu stiu daca sa-l mai urmaresc.

Nu imi puteti spune unde gasesc restul episoadelor din Kissxsis ca sa termin seria si sa urmaresc episoadele si ova-urile in ordine?

| Anamaria_Ramona_2002 a răspuns (pentru Kosuchin):

Crede-ma nu o sa regreti daca continui sa te uiti la fairy tail...eu l.am terminat...si stiu ce zic

| Bia001 a răspuns:

1.Highschool Of The Dead
2.Vampire Knight
3.Nana
4.Elfen Lied
5.Another

| AdrianaBacescu a răspuns:

1.Kaleido Star
2.Gravitation
3.Inuyasha
4.Mew Mew Power
5.Yu Yu Hakusho

| SandraMikyZu a răspuns:

1Fairy tail....imi place asa de mult ca vreau sa imi fac semnul de la Fairy tail pe mana[dar nu vreau tatuaj permanent].
2.Naruto..din cauza ca m-am uitata la naruto acum vreau sa merg la ninjutsulaughing e super
3. Zero no tsukaima e asa dragut animeuhappy
4.Kanon..pai Kanon are un mister ascuns si te punepe ganduri din ce in ce mai mult dupa fiecare episod vazut, eu tot ma gandeam oare ce se intampla? ce e cu fata aialaughing
5. Lovely complex... e iar o situatie ciudata si totusi absolut normala..doar ca unul din personajele pricipale complica lucrurile. E foarte interesant si dragut.
6.Soul eater. e super si ciudat adr ii foarte fain.
7.Shakugan no Shana
8.Death note..cam toata lumea stie despre ce e vorba
the dance in the vampire bund
9.Haruhi
10.Suburbii ala e tare amuzantlaughing

| alexfotbalpoli a răspuns:

300 spartnai,twailight, calatorie spre centrul pamantului, teroare in paris si saw(cel mai de groaza film este saw) fundita?big grin

| MarkusRay explică:

Top 5 (eu) :
1. OnePiece, am vazut toate episoadele. Acest anime a fost conceput prima data mai mult ca o farsa, cei ce l-au pus pe picioare nu se asteptau sa devina atat de placut. Primele episoade nu sunt cine stie ce, dar odata cu intrarea in Grand Line totul se schimba. Iar din cate stiu... abia a ajuns pe la mijlocul povestii.
2. Dragon Ball, a fost primul anime vazut. De asemenea este si tatal celorlalte anime-uri bune ( inclusiv Naruto si One Piece, ambele fiind inspirate mai mult sau mai putin din el ).
3. Naruto, chiar daca momentan ma enerveaza cu episoadele de umplutura... este foarte bine realizat.
4. Fairy Tail, chiar nu ma asteptam sa fie asa de bun. Are un viitor destul de promitator.
5. Bleach, desi nu prea am vazut primele episoade, este unul dintre cele mai bune, cu univers foarte original. Singurul lucru care ma deranjeaza este faptul ca actiunea se petrece doar in acel oras ( probabil am omis ceva in primele episoade, dar ma insel ).
Rstul ar fi :

6. Death Note, sunt de acord cu Friend.
7. Fullmetal Alchemist
8. D. Gray-Man
9.Chrono Crusade
10. Ao No Exorcist
11. Beelzebub

Multumesc pentru raspunsuriwinking... si va rog sa continuati happy

| asu33 a răspuns:

O sa fac o descriere cu anime-urile mele favorite.
1.Inuyasha-deci frt e mai smecher decat dbz sau db la un loc anime-ul da actiune, comedie, dragoste si razboi.
2. Pokemon-toate seriile si toate sezoanele desi incepe cu seria 1 din 1997 este un anime destul de tare cu actiune si batalie.
3.Bleach-imi place foarte mult are o poveste minunata de razboi intre oameni(Shinigami, Quncy) si monstrii(Hollow)
4.One Piece-e povestea unui baiat de cauciuc care vrea sa caute o mare comoara si sa devina regele piratilor mi-e mi-a placut la nebunie.
5.Naruto Shippuden-seria asta mi-a schimbatcopilaria cu puterile lor incredibile eu sper sa sa le vezi si sa-mi dai funda.

| Popescu_Stefania_1995 a răspuns (pentru asu33):

Răspund şi eu peste 5 ani, InuYasha chiar e cel mai mişto anime pe care l-am văzut. ^^

| derbedei a răspuns:

LPai am un site cu anime japoneze foarte frumoase subtitrate in RO anykege.webnode.com

| sergiunr12 a răspuns:

1.NAruto
2.YU YU hakusho
3.Bleach
4.Inuiasa
5.Fairy tail

| diana327 a răspuns:

Sunt preferatele mele

| QuestionGirl a răspuns:

Parerea mea despre cele mai bune anime-uri:
Bleach,Fairy Tail,Dragon Ball(toata seria),One piece,Death Note,Ao No Exorcist, Naruto, Soul Eater, Deadman Wonderland, Mirai Nikki...

| totipentruunul2 a răspuns:

Sunt multe anime-uri bune dar cele care mi-au placut cel mai mult sunt Naruto, Bleach, Attack on Titan, Tokyo Ghoul, Death Note, One punch man...toate mi-au placut la nebunie...cu toate ca Tokyo Ghoul iti lasa un gust ciudat la sfarsit, e un anime foarte bun.

| Claudiu_Chelcea_2001 a răspuns:

One piece, Dragon Ball Z, Naruto cand era mic, Naruto shippuden, twailight

| tamaielamaie a răspuns:

#topanimeslists
1.np narutoshippuden
2.db #dragonball
3. fairytail

| G_Doze_de_Fericire_1993 a răspuns:

Nu am un top anume, tot ce imi place e pus aici: http://www.facebook.com/YourDailyDoseOfAnime

| G_Doze_de_Fericire_1993 a răspuns:

Nu am un top anume;))
tot ce imi place gasiti aici: http://www.facebook.com/YourDailyDoseOfAnime

| CristinaYuki a răspuns:

1- Tokyo Ghoul
2-Noragami
3-Assassination Classroom
4- Attack of titan
5- Death Note

| rui25 a răspuns:

1.Death Note
Personal îl ador e plin de suspans.Nu știi niciodată ce urmează.L e GENIAL.
2.Vampire knight.
Nu e terminat.Lipsește sezonul 3 dar există în manga.E GENIAL, de altfel primul anime pe care l am văzut.
Trebuie sa l vezi! Are o poveste super.Nu e lung deci nu te vei plictisi. Ca și death note, te ține mereu în suspans.(gen romantic, comedie, sf, horror)
3. Kaichou wa Maid-sama
Categoric cea mai bună comedie romantică! Razi cu lacrimi!

| Scîntei_Bianca_1997 a răspuns:

Păi.
1. Mirai Nikki
2. Elfen Lied
3.Death note
4.Another
5. Naruto.

| Potinga_Ella_2002 a răspuns:

Acestea sunt animeutile care mi-au placut
1. Owari no seraph-e cu vampiri si oameni e genial

2.Noragami- e cu zei spirite oameni fantome

3. Akame ga kill-e cu asasini

4. Mirai Nikki

5. Elfen lied

In toate este lupta si sînge

| Romi_Romeo_2000 a răspuns:

Poti te rog sa-mi sugerezi un anime ceva similar cu swort art online daca il stii?