| Regedesubmunte a întrebat:

Cât de mare era Regatul Regelui Thranduil din Hobbitul?

Răspuns Câştigător
| Jager a răspuns:

Greu de spus.
Totusi stii ca Hobbitul a fost scris, inventat? Este o carte/film fantasy.
Nu exista asa detalii amanuntite, dar Gandalf totusi spune ceva despre pardurea care este in acel regat:
Mirkwood era o padure de foioase temperata și păduri mixte situate în Pământul de Mijloc regiunea interior de Wilderland ( Rhovanionului ), la est de marele fluviu Anduin. Zăcea la est de Munții Cețoși " umbra de ploaie și a avut un climat continental; iernile erau reci pe tot, dar mult mai mult în partea de nord, în timp ce sudul a avut veri mai calde.

Aceasta a fost o pădure vastă; în conformitate cu Gandalf a fost "cea mai mare pădure lumii de Nord." Se întindea aproximativ 420 mile (675 km) de la nord la sud, și a fost de până la 200 de mile (320 km) lățime de la est la vest. [8] A fost comparabil ca marime cu Germania de Vest ( a cărui formă seamănă vag) [9] sau insula Marii Britanii. Forma actuală a Mirkwood (pe hărți nord-orientate) evocă profilul capului și a umerilor unei persoane, cu o barbă sau bărbie pronunțată cu care se confruntă către est. "Gâtul" al pădurii era cunoscut sub numele de Narrows, care a fost de aproximativ 75 de mile (120 km) lățime de la streașină vestice ale Bight de Est.

Deci poti intelege ca acel regat era destul de mare.

2 răspunsuri:
| Jager a răspuns:

De cand era Thranduil, regatul sau cuprindea tot Greenwood the Great

| Regedesubmunte explică (pentru Jager):

Cam câți km pătrați?

| Jager a răspuns (pentru Regedesubmunte):

Greu de spus.
Totusi stii ca Hobbitul a fost scris, inventat? Este o carte/film fantasy.
Nu exista asa detalii amanuntite, dar Gandalf totusi spune ceva despre pardurea care este in acel regat:
Mirkwood era o padure de foioase temperata și păduri mixte situate în Pământul de Mijloc regiunea interior de Wilderland ( Rhovanionului ), la est de marele fluviu Anduin. Zăcea la est de Munții Cețoși " umbra de ploaie și a avut un climat continental; iernile erau reci pe tot, dar mult mai mult în partea de nord, în timp ce sudul a avut veri mai calde.

Aceasta a fost o pădure vastă; în conformitate cu Gandalf a fost "cea mai mare pădure lumii de Nord." Se întindea aproximativ 420 mile (675 km) de la nord la sud, și a fost de până la 200 de mile (320 km) lățime de la est la vest. [8] A fost comparabil ca marime cu Germania de Vest ( a cărui formă seamănă vag) [9] sau insula Marii Britanii. Forma actuală a Mirkwood (pe hărți nord-orientate) evocă profilul capului și a umerilor unei persoane, cu o barbă sau bărbie pronunțată cu care se confruntă către est. "Gâtul" al pădurii era cunoscut sub numele de Narrows, care a fost de aproximativ 75 de mile (120 km) lățime de la streașină vestice ale Bight de Est.

Deci poti intelege ca acel regat era destul de mare.