| Borsko a întrebat:

Ce filme bune de comedie sau actiune stiti? Noi sau mai vechi.

Răspuns Câştigător
| AngelHugz a răspuns:

Uite comedii:

Spring Breakers(2012)
Vacanţa de primăvară
Regia: Harmony Korine
Cu: James Franco, Selena Gomez, Vanessa Hudgens, Ashley Benson, Rachel Korine
Gen film: Comedie, Crimă, Dramă
Patru adolescente sexy, prietene din copilărie, îşi doresc să plece într-o vacanţă de primăvară de neuitat. Pentru a obţine banii necesari, ele jefuiesc un fast-food. Dar aceasta este doar începutul… După o petrecere deocheată într-o cameră de hotel, fetele sunt arestate şi condamnate la închisoare. Mahmure şi îmbrăcate doar în costumele de baie, ele apar în faţa judecătorului.

The Croods
(2013)
Croods
Regia: Chris Sanders, Kirk De Micco
Cu: Nicolas Cage, Ryan Reynolds
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Familia Crood trăieşte într-o cavernă, în perioada cretacică. Lumea este plină de creaturi nemaivăzute, ceea ce-i face pe membrii familiei să nu se prea îndepărteze de casă. Doar că ei sunt vizitaţi de un necunoscut ieşit din comun, un adevărat geniu al acelor vremuri, printre accesoriile căruia se numără şi focul! El îi va împinge pe înapoiaţi în cea mai mare aventură a vieţii lor...

Silver Linings Playbook
(2012)
Scenariu pentru happy-end
Regia: David O. Russell
Cu: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic, Dragoste
Pat este un fost profesor de liceu, care a petrecut 4 ani într-o clinică destinată tratării bolilor nervoase după ce a fost înşelat şi părăsit de soţia lui, Nikki. Mutându-se sub acelaşi acoperiş cu părinţii lui după ce este externat, Pat are impresia falsă că nu a lipsit de acasă mai mult de câteva luni şi este obsedat de ideea de a o recuceri pe Nikki...

21 & Over
(2013)
Marea matoleală
Regia: Jon Lucas, Scott Moore
Cu: Skylar Astin, Miles Teller, Justin Chon
Gen film: Comedie
Jeff Chang este un student eminent care nu a ieșit niciodată din cuvântul părinților. În ziua în care împlinește 21 de ani, Jeff primește o vizită surpriză de la vechii lui prieteni, Casey (Skylar Astin) și Miller (Miles Teller), care vor să-l scoată în oraș la o bere. Deși a doua zi de dimineață urmează să se prezinte la un interviu important pentru admiterea la Facultatea de Medicină, Jeff cedează insistențelor și iese cu amicii lui în oraș. Insă o seară liniștită se transformă într-un haos total, cu peripeții nebunești și desfrâu fără limite, care îi vor oferi lui Jeff amintiri unice ale majoratului său...

I Give It a Year
(2013)
Primul an de căsnicie
Regia: Dan Mazer
Cu: Anna Faris, Rose Byrne, Simon Baker, Rafe Spall
Gen film: Comedie, Romantic, Dragoste
Nat şi Josh s-au întâlnit la o petrecere şi, în ciuda tuturor diferenţelor dintre ei, s-au îndrăgostit unul de celălalt. Ceva vreme mai târziu, nunta e la doi paşi, dar toţi cei din jur par să creadă că mariajul lor nu va rezista nici măcar un an. Când fosta prietenă a lui Josh, Chloe, reapare în peisaj, iar Nat primeşte o atenţie ieşită din comun de la cel mai bogat şi chipeş client al ei, pe cerul relaţiei lor apar nori prevestitori de furtună...

Scary Movie 5
(2013)
Scary Movie 5
Regia: Malcolm D. Lee
Cu: Lindsay Lohan, Ashley Tisdale, Charlie Sheen, Heather Locklear
Gen film: Comedie
Scary Movie V, cel mai recent film din binecunoscuta serie de parodii după filme horror, prezintă povestea cuplului Dan (Simon Rex) şi Jodi (Ashley Tisdale), căsătoriţi şi fericiţi, care însă încep să observe că odată cu sosirea acasă a bebeluşului lor Aiden încep să treacă prin nişte experienţe bizare. În scurt timp însă haosul se extinde şi în viaţa profesională a celor doi şi afectează atât cariera de dansatoare de balet a lui Jodi, cât şi pe cea de cercetător a lui Dan. Astfel, cei doi îşi dau seama că familia lor este urmărită de un demon mişel...

Admission
(2013)
Admis pe pile
Regia: Paul Weitz
Cu: Paul Rudd, Tina Fey
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic
În fiecare primăvară, elevii din ultimul an de liceu aşteaptă cu nerăbdare scrisorile de acceptare din partea colegiilor care le vor pune în valoare potenţialul. La Universitatea de la Princeton, ofiţerul responsabil cu admiterea este Portia Nathan (Tina Fey), cerber care evaluează sever mii de cereri de admitere. An după an, Portia şi-a trăit viaţa ca după manual, lucrând mult, chiar şi din casa pe care o împarte cu profesorul Mark (Michael Sheen). Când Clarence, şeful de la admiteri, îşi anunţă apropiata retragere la pensie, candidatele cu cele mai multe şanse să-i ia locul sunt...

The Incredible Burt Wonderstone
(2013)
The Incredible Burt Wonderstone
Regia: Don Scardino
Cu: Olivia Wilde, Jim Carrey, Steve Carell, Steve Buscemi
Gen film: Comedie
Multă vreme favoritul Las Vegas-ului, magicianul Burt Wonderstone şi partenerul său, Anton Lovecraft, au uimit lumea prin spectacolele lor. În timp ce făceau un nou truc, Anton se accidentează şi hotărăşte să se retragă stabilindu-se în Cambodgia, unde îi va învăţa pe săteni despre tainele magiei. Un nou iluzionist intră însă în scenă. Este vorba despre Steve Haines, care reuşeşte să-l plaseze destul de repede pe Burt într-un con de umbră. Haines îşi execută numerele în stradă folosind metode periculoase şi devine în scurt timp cel mai popular...

Warm Bodies
(2013)
Iubitul meu e zombi
Regia: Jonathan Levine
Cu: Teresa Palmer, Nicholas Hoult, John Malkovich
Gen film: Comedie, Horror, Romantic
R este un zombi extrem de neobişnuit. După ce apocalipsa aproape că distruge omenirea, R pierde vremea alături de semenii săi, disperat să soarbă creierul puţinilor oameni rămaşi, pentru a le consuma amintirile, căci asta îl face să se simtă din nou uman. Într-una din escapadele sale de vânătoare, R ucide un adolescent şi amintirile din creierul acestuia îl fac să se îndrăgostească de iubita lui, frumoasa Julie. O salvează de ceilalţi zombi, iar noua lor legătură aruncă o rază de speranţă asupra unui viitor comun...

Gambit
(2012)
Răzbunare cu stil
Regia: Michael Hoffman
Cu: Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman
Gen film: Comedie, Crimă
Harry Dean, un hoţ a cărui inventivitate ar face pe oricine invidios, a pus ochii pe o nepreţuită statuie, proprietatea lui Shahbandar, cel mai bogat om din lume. Pentru a-l ajuta la elaborarea ingeniosului plan, Harry îi cere ajutorul lui Nicole, o femeie superbă, care seamănă foarte bine cu soţia decedată a lui Shahbandar. Iniţial, Harry n-ar ezita s-o sacrifice pe Nicole pentru atingerea scopului său, dar apoi se îndrăgosteşte de ea şi planul lui are de suferit...

Si de actiune:

Olympus Has Fallen
(2013)
Cod Roşu la Casa Albă
Regia: Antoine Fuqua
Cu: Gerard Butler, Aaron Eckhart, Morgan Freeman
Gen film: Acţiune, Thriller
Un fost agent secret încearcă să împiedice un atac terorist asupra Casei Albe, pus la cale de nord-coreeni. Scopul său principal este să îi salveze viaţa preşedintelui Statelor Unite. Un thriller incitant, Olympus Has Fallen este regizat de Antoine Fuqua şi îi aduce în rolurile principale pe Gerard Butler şi Aaron Eckhart...

Oblivion
(2013)
Oblivion. Planeta uitată
Regia: Joseph Kosinski
Cu: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough
Gen film: Acţiune, Aventuri, SF
Locuitor al unui Pământ situat într-un viitor spectaculos, în care totul s-a schimbat radical, fără a mai păstra ceva din înfăţişarea de odinioară a acestuia, confruntarea unui om cu trecutul îl va conduce într-o călătorie a descoperirilor şi a redefinirii personale în vreme ce luptă din răsputeri să salveze de la pieire întreaga omenire...

Oz: The Great and Powerful
(2013)
Grozavul şi puternicul Oz
Regia: Sam Raimi
Cu: Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, James Franco
Gen film: Acţiune, Aventuri, Fantastic
Inspirat de cartea lui L. Frank Baum "Vrăjitorul din Oz", filmul prezintă acţiunea de dinainte ca Dorothy să ajungă în misteriosul tărâm fermecat şi pune accentul pe Vrăjitorul din Oz, pe numele său Oscar Diggs (James Franco), un magician de la circ care se trezeşte fără voia lui în această lume minunată, dar plină de pericole. Oscar va fi prins în lupta dintre trei vrăjitoare: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) şi Glinda (Michelle Williams)...

G.I. Joe: Retaliation
(2013)
G.I. Joe: Represalii
Regia: Jon M. Chu
Cu: Channing Tatum, Dwayne Johnson, Bruce Willis
Gen film: Acţiune, Aventuri, SF, Thriller
După ce o mulţime de colegi le sunt ucişi într-un atac surpriză, iar preşedintele SUA îi deconspiră drept trădători, supravieţuitorii G. I. Joe pornesc într-o misiune pe viaţă şi pe moarte. Roadblock (Dwayne Johnson), Duke (Channing Tatum) şi Lady Jaye (Adrianne Palicki) trebuie să spele numele echipei lor, dar şi să salveze democraţia mondială, căci agenţii periculoasei organizaţii Cobra îi controlează acum pe principalii lideri ai lumii. Eroii vor primi un ajutor consistent din partea generalului Colton (Bruce Willis), fondatorul echipei G.I. Joe originale...

Snitch
(2013)
Capcana
Regia: Ric Roman Waugh
Cu: Dwayne Johnson, Barry Pepper, Susan Sarandon, Jon Bernthal
Gen film: Acţiune, Dramă, Thriller
Filmul este inspirat din fapte reale şi spune povestea unui tată al cărui fiu este acuzat pe nedrept de trafic de droguri, primind astfel o pedeapsă de 10 ani. Disperat să-şi salveze fiul, tatăl face un pact cu poliţia, fiind de acord să lucreze ca agent sub acoperire într-un cartel de droguri...

Dead Man Down
(2013)
Dead Man Down: Gustul răzbunării
Regia: Niels Arden Oplev
Cu: Colin Farrell, Noomi Rapace
Gen film: Acţiune, Crimă, Dramă, Thriller
Victor (Colin Farrell) este unul din oamenii de bază ai lui Alphonse (Terrence Howard), cel mai temut gangster din New York și cel din cauza căruia și-a pierdut familia. Atunci când primește sarcina de a-l găsi pe cel care îi amenință șeful, Victor o cunoaste pe Beatrice (Noomi Rapace), încă una din victimele lui Alphonse. Intâi prin seducție și apoi prin șantaj, Beatrice îl convinge pe Victor să o ajute să se răzbune pe omul care i-a provocat suferință, oferindu-i astfel și lui șansa de a răzbuna moartea soției și fiicei sale...

Vehicle 19
(2013)
Cursă infernală
Regia: Mukunda Michael Dewil
Cu: Paul Walker, Naima McLean
Gen film: Acţiune, Thriller
Ajuns într-un oraş străin, un deţinut eliberat pe cauţiune (Paul Walker, franciza Fast & Furious), închiriază fără să ştie o maşină care-l aruncă într-o cursă infernală atunci când descoperă în portbagaj un „pasager" nedorit, o femeie legată de mâini şi de picioare. Pentru că a închiriat maşina care nu trebuia, se trezeşte acum cu toată poliţia pe urmele lui, care vrea cu orice preţ ca femeia din maşină să nu ajungă să depună mărturie într-un caz care implica poliţişti corupţi...

The Host
(2013)
Gazda
Regia: Andrew Niccol
Cu: Saoirse Ronan, Diane Kruger, Jake Abel, William Hurt
Gen film: Acţiune, Aventuri, Romantic, SF
Melanie Stryder refuză să se stingă. Lumea noastră a fost invadată de un duşman invizibil. Oamenii devin gazde pentru aceşti invadatori, minţile le sunt luate, în timp ce corpurile lor rămân intacte şi îşi continuă vieţile, aparent neschimbate. O mare parte din omenire a cedat. Când Melanie, unul dintre puţinii oameni "sălbatici" în viaţă, este capturată, are convingerea că i-a sosit sfârşitul. Wanderer, "sufletul" invadator care a intrat în corpul lui Melanie, a fost avertizată despre provocările cauzate de trăirea în corpul unui om: emoţiile covârşitoare, multitudinea de simţuri, amintirile mult prea clare. Dar mai era ceva dificil, ceva la care Wanderer nu se aştepta: vechiul chiriaş al corpului acesteia refuză să renunţe la posesiile minţii ei...

Iron Man 3
(2013)
Iron Man - Omul de oţel 3
Regia: Shane Black
Cu: Robert Downey Jr., Guy Pearce, Gwyneth Paltrow, Jon Favreau, Don Cheadle, Ben Kingsley
Gen film: Acţiune, Aventuri, SF
Aşa cum ne-au obişnuit cei de la Marvel, filmele din universul lor au o consistentă legătură unele cu altele, iar coloana vertebrală a lui Iron Man 3 are toate şansele să provină din The Avengers! Zvonurile se învârt în jurul unui "tratament" cu nanoboţi, care l-ar putea face pe Iron Man să sufere o metamorfoză neaşteptată...

Zero Dark Thirty
(2012)
Misiunea: 00.30 A.M.
Regia: Kathryn Bigelow
Cu: Jessica Chastain, Joel Edgerton, Mark Strong
Gen film: Acţiune, Dramă, Istoric, Thriller
În data de 2 mai 2011 întreaga lume, dar în special americanii profund afectaţi de tragedia din 11 septembrie 2001, au răsuflat uşuraţi când au aflat că Osama Bin Laden, cel mai căutat terorist din lume, liderul Al Quaeda, a fost ucis. Zero Dark Thirty vine să facă lumină în această misiune ultra-secretă, care a dus la capturarea lui. Se presupune că filmul i-a avut pe post de consultanţi chiar pe câţiva dintre soldaţii implicaţi în misiune, iar pentru ecranizare, regizoarea a avut la dispoziţie documente oficiale clasificate despre urmărirea lui Bin Laden...

4 răspunsuri:
| florymee12 a răspuns:

Hit and run, men in black, 21 jump street, this means war. funda?

| DropsOfLov3 a răspuns:

The Proposal
The Ugly Truth
That's My Boy
si un film foarte bun este August Rush(nu stiu daca e din categoriile pe care le-ai cerut dar e foarte frumos)

| Auras_Craciun_1994 a răspuns:

Nu te pune cu Zohan Funda

| davidutzuu a răspuns:

Babylon AD e fain e cu vin diesel
johnny english
salt 2010
blood and bone

bafta