| anonim_4396 a întrebat:

Ce filme care te scot din depresie stiti?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Comediile.

| zăGhost a răspuns:

Nu poti vindeca o depresie cu un film. Daca ai doar o dispozitie trista, cred ca orice comedie buna ajuta. Recomand The spy.

| anonimg a răspuns:

Stările de depresie sunt momentele in care Dumnezeu vrea să ne atragă atenția nu doar de existența Sa, ci și de dorința Lui de a ne ajuta, de a Se implica în viața noastră, de a ne spune că noi oamenii nu am fost făcuți să ne ducem poverile vieții de unii singuri.
Noi trebuie să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu, și atunci ne vom bucura de viață cu adevărat.
El ni Se face cunoscut prin natură, prin Persoana Domnului Hristos, și prin Biblie.
Nu există nici un medicament și nici un consult psihologic mai bune decât citirea Bibliei, plimbările în natură și gândurile îndreptate către Dumnezeu, către dragostea Lui pentru noi care L-a pus pe cruce. El a murit pentru noi, pentru ca în momentele de depresie să avem speranță.
Când vom ajunge să-L cunoaștem pe Dumnezeu, este imposibil să nu-L iubim și să nu ne încredem în El.
Îți recomand și cartea "Calea către Hristos" de aici https://m.egwwritings.org/ro/book/2010.2#0
Sau poți descărca aplicația EGW Writings.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Sfat: nu-ti mai pierde timpul scriind comentarii despre dumnezeu unor persoane pe care nu le cunosti. Da ce sfaturi vrei, dar care sa nu implice pe domnu, pentru ca unora nu le pasa.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu că sunt multe persoane cărora nu le pasă. Dar când știu că Dumnezeu este Acela ce poate vindeca și sufletul, și să vorbesc despre alte "metode" de vindecare, nu este ca și cum aș face frecție la un picior de lemn?
Sunt pe deplin conștient că Numele lui Dumnezeu este deosebit de iritant, iritabil pentru unii oameni. Dar dacă prin aceasta se poate salva viața altora? La fel ca și cele mai eficiente medicamente: acestea sunt foarte dureroase (injecții) sau foarte amare (pastile). Și cele fizice și cele spirituale, sunt prescrise celor bolnavi. Pentru cei bolnavi sunt o dorință, o speranță de vindecare; pentru cei sănătoși, respingere.

| Lioana a răspuns:

Comediile in general.

| raMLesS a răspuns:

Filme deocheate cu negrii... sunt cele mai bune.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Hei, cunosc starea... Cred ca ai nevoie de un film care sa te captiveze repede, altfel iti zboara gandul in alta parte, sa aiba si un final putin neasteptat, hmmmm
Uita-te la "Before I fall"!
Si eu aveam o stare tare proasta cand l-am vazut, apoi pur si simplu mi-a fost mult mai bine.

| Yurisa a răspuns:

Stiu filme care te bag, nu care te si scot sad

| Alexuţ02 a răspuns:

- The Intouchables
- Deasupra Tututor ( Up )
- Jurnalul unui adolescent timid

Sincer nu prea sunt eu cu astea, în general urmăresc filme de acţiune, mister, aventură şi mă scot cam din orice stare cu acţiunea care se petrece acolo.

| Justme1997 a răspuns:

Nu stiu filme, eu ma înveselesc cu seriale de comedie anime daca vrei laughing

| anonim_4396 explică (pentru Justme1997):

Daaa

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

The devil is a part timer
Haven't you heard i'm sakamoto
The disastrous life of saiki k
Prison school
Yuri on ice
Mob psycho 100
Devils and realist
Shimoneta
Mohou shoujo ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Silver Linings Playbook
Lost in Translation

Beasts of the Southern Wild

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deadpool 2 (2018)
Tag (2018)
I Feel Pretty (2018)
Overboard (2018)
Life of the Party (2018)
Big Stan (2007)
Mr. Bean's Holiday (2007)
Johnny English (2003) sau Johnny English: Reborn (2011)
Norbit (2007)
Little Man (2006)
White Chicks (2004)
The Hot Chick (2006)
A Haunted House (2013) sau A Haunted House (2014)
Friends with benefits (2011)
Let's Be Cops (2014)
Bad Teacher (2011)
Mean Girls (2004)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si acum cui dau funda?

| PumpkinDoll a răspuns:

ShayeSaintJohn trigger compilation

| JusTPauL a răspuns:

Dacă ești întrata bine în depresie nu cred ca te vor scoate filmele oricât te-ai uita la ele.
Eu recomand sa citești, încearcă dezvoltare personala sau mai poți încerca să faci putina mișcare, poate chiar un abonament la sala.

| annempp a răspuns:

Nu exista filme pentru asta... exista pshihologi pentru a te scoate din depresie.

| anonim_4396 explică (pentru annempp):

Depresie usoara, stare proasta, nu depresie clinica.

| Smecherul1234 a răspuns:

Filmulete amuzante cu pisici/papagali