| ilovenaruto123473737 a întrebat:

Ce inseamna Akatsuki(din naruto) pe japoneza(daca inseamna ceva)

Răspuns Câştigător
| デイダラくん a răspuns:

Aka- rosu
Tsuki- luna

Eu prima oara am crezut ca inseamna 'luna rosie', dupa planul Ochiul Lunii, dar se pare ca m-am inselat.

Dar in general, ar insemna zori.

2 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Buna. =3
Organizatia criminala ' Akatsuki ' din Naruto, se traduce in romana ca ' Zori de zi ' sau ' Zorii diminetii '. Sa stii ca nu am inventat eu sau ceva de genu ' asta doar ca sa-ti raspund. M-am interesat, pentru ca nici eu nu stiam acest lucru.
In japoneza, acest nume al organizatiei se poate scrie astfel : ' 暁 '.
Poti citi mai multe informatii despre Akatsuki, si membrii organizatiei, pe acest site :
-> http://ro.wikipedia.org/wiki/Akatsuki

Lectura placuta. Succes. :]

Pa, pa.

| vadeniuc93 a răspuns:

Akatsuki -> 暁 -> zori (Daca crezi ca team lamurit FUNDA***) big grin