| Wirusssssssss123 a întrebat:

Definitie "Thriller", dau funda.

Răspuns Câştigător
| RavenNymph a răspuns:

Cuvântul "Thriller" descrie filmele ce implică un ritm alert, suspans, multa actiune, intrigi si tensiune cât cuprinde. Poate include scene horror precum si scene cu un dramatism ridicat. Pe scurt, defineste un film plin de agitatie si adrenalina ce tine spectatorul cu sufletul la gura de la inceput până la final facandu-l sa traverseze toate emoțiile posibile.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vine de la "thrill" care inseamna fior.

| Apokales a răspuns:

Conform traducerii de pe google inseamna film politist.

| scrigroup a răspuns:

Dicționarul de neologisme dă următoarea definitie pentru THRÍLLER:
THRÍLLER substantiv neutru (Anglicism) Roman, povestire sau film polițist, senzațional sau de groază.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/thriller.php