| Artemis_2739 a întrebat:

Ce inseamna film psihologic? Si thriller?

Răspuns Câştigător
| Anonima_9977 a răspuns:

Este destul de simplu:
filmul psihologic este o prezentare intr-un proiect cinematografic care reprezinta fapte reale sau fictive legate de psihologia omului si, mai mult, axanduse pe defectele lor, ceva gen:sinucidere, tratamente, de obicei crime justificate si tot ce tine de partea intunekata a psihologiei umane. Daca vrei uite aici cateva filme cu tema psihologik:

http://www.filmoteca.ro/filme/gen-psihologic

, iar thriller este mai mult bariera dintre drama si horror, deoarece este o drama mai profunda si mai in detaliu, dar care nu te poate speria asa cum o face un horror.in filmele de acest gen apar, in cele mai multe cazuri, rapiri, bombe, impuscaturi si asa mai departe. daca vrei sa vizioneri acest tip de filme incearca aici:

http://www.filmoteca.ro/filme/gen-thriller

fundtza?

8 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Thriller este ceva in genu cu horror.

| adriangabor92 a răspuns:

film psihologic inseamna film cu amintiri si cel thriller de groaza

| Sunshinee a răspuns:

Pai filmul psihologic te atinge, la propriu, la figurat, cum vrei. Face el ce face si te atinge, oricat de insensibil si nepasator ai fi. Thrillerul te atinge si el, dar intr-o masura mult mai nimic si nu e neaparat sa ne atinga pe toti. Substratul psihologic al unui film nu sta neaparat in groaza, sau in sentimentul de frica. Poti vedea un film psihologic bun, si sa aiba doar sentimente pozitive in el. In thriller e tot timpul suspans creat de un conflict, frica, emotie. n-am vazut thrillere la care sa bocesc sau sa ma amuz. Plus ca exista si asa numitele thrillere psihologice, care te sperie de te ia naiba si isi pun si amprenta asupra ta. Ca si exemple, vezi Inception, Shutter Island, The silence of the lambs, After.life, si incadreaza-le tu unde vrei in functie de ce simti. Bafta! (:

| MeGhosta a răspuns:

Psihologic gen: Fight Club, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Memento, Vertigo, A Clockwork Orange, Eternal Sunshine of the Spotless Mind
si thriller: de groaza
funda?

| KellyGreen a răspuns:

Cati ani ai?

| alexb a răspuns:

Thriller inseamna film cu actiune si este sangeros.

Film psihologic nici eu nu stiu ce inseamna, dar presupun ca este vorba despre filmele care iti dau initiativa asupra ceva. Cel putin asa cred eu thinking Sper ca ti-am fost de folosbig grin

| Savannah a răspuns:

Pai psihologic e ceva de genul shutter island. til recomand. e cu loe dicaprio si e foarte tare...

| Pinky_1922 a răspuns:

Psiholocig nu prea stiu banuiesc ca e tipul de film care se bazeaza mai mult oe relatile dintre oameni sau asa ceva... un film mai greu de inteles banuiesc.happy
Iar thriller inseamna un film de groaza!big grin