| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Ce inseamna urmatorele cuvinte din filmul Cei trei muschetari:
1. tanar gascon
2.15 scuzi si un calut galben
3. enghiletii cu diamante

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Gasconia (franceză Gascogne) este o provincie istorică din sud-vestul Franței. Limba locală este limba gasconă un dialect al limbii occitane.
2. 15 scuzi= 15 monede in folosinta la acea data si calut galben sper ca stii ce este ala cal!
3. Eghileti= insemn militar la tinuta de gala (la noi). Pe vremea aceea acest eghilet avea o folosinta utila. De un fir aurit era legat tocul (pana) cu care scriau cei ce notau ordinele comandantilor. A fost dat un ordin de Napoleon pentru ca idiotii pierdeau tocurile in mod frecvent. Cum acele tocuri aveau o valoare mare, lui Napoleon nu-i placea sa se piarda. In cazul de fata, la eghileti erau puse diamante pe ele si pe acel simbol de toc.
Uite cum arata astazi: https://www.okazii.ro/eghileti-de-ofiter-rsr-a173698505

| tickey a răspuns (pentru Salontanul):

La 1 nu ai terminat de explicat. Tanarul gascon e acel tanar care provine din Gasconia. Daca citesti cartea intelegi toti termenii.

| Salontanul a răspuns (pentru tickey):

Nu-mi aduc aminte sa te fi intrebat ceva! Cat despre carte am citit-o cand tu nu te nascusesi, deci nu am nevoie sa inteleg termenii. I-am inteles la momentul potrivit. Si cand am dat raspunsul spunand ca Gasconia este o provincie, orice om normal la cap intelege ca un gascon este locuitorul acelei provincii. Tu n-ai inteles?

| Ronaldo_Messi_2001 explică (pentru Salontanul):

Nu mi-am dat seama

| Salontanul a răspuns (pentru Ronaldo_Messi_2001):

Nu cu tine vorbeam ci cu nesimtitul ala care nu stie ce scrie.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@Tikey. Tu mi-ai dat evaluari negative, primul. Asa ca ce ai scris despre mine esti tu. E ca si cand ti-ai da palme singur. Atat te duce cerebelul!

| minrest a răspuns:

1. Tanar din Gasconia. 2. Lista de bunuri; bani si un cal. 3. Accesorii militare de lux.

| tickey a răspuns:

Pentru Salontanul: Te comporti ca un taran. Dupa ce imi evaluezi raspunsul care nefolositor si incorect, imi dai ignore. Asta arata nivelul mic de inteligenta are il ai. Siktir.

| tickey a răspuns:

@Salontanul. Nu ma cobor la mintea ta.