| CatalinDNK a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul Atlasul Norilor? Daca puteti sa-mi spuneti filme asemanatoare cu Atlasul Norilor.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu ma apuc sa fac critica de film, dar daca as incerca sa definesc filmul intr-un singur cuvant, acela ar fi "ambitios". Este un film dens, care incearca sa condenseze o multime de idei si de simboluri, intr-o perioada acceptabila de timp pentru un film (in jur de 3 ore). Reuseste in mare masura, dar mai sunt lucruri care nu sunt duse pana la capat, sau nu s-a intentionat ducerea lor pana la capat. Impecabil din punct de vedere vizual si excelent jucat (nici nu stiu cate nume mari sunt pe generic), merita o a doua si chiar a treia vizionare, pentru a asimila toata simbolistica si toate detaliile care pot scapa prima data.

Avand in vedere ca ideea si scenariul filmului provin din capul fratilor (sau surorilor, ca nici ei nu mai stiu exact ce sunt!) Wachowski, cei (cele) care au scris si trilogia "Matrix", este greu de crezut ca mai exista vreun film care sa se apropie cat de cat de "Cloud Atlas". Eu nu-mi amintesc sa fi auzit sau vazut vreunul.