| AnonimFaraPereche a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul "Requiem for a dream" (2000)?

15 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Mi s-a parut un film extraordinar.Eu initial ma uitasem doar pentru Jared Leto pentru ca imi place mult de el, si ca actor si ca muzician, insa a devenit printre preferatele mele.Arata in detaliu lumea asta a drogurilor.Intai vine euforia cauzata de drog in sine si de faptul ca reusesc sa faca bani de pe urma lui si apoi regretele inevitabile care insotesc stilul asta de viata.N-a fost deloc exagerat dar nici "indulcit". Toti 4 si-au distrus in mod iremediabil vietile.Si chiar asta se intampla.

| RAY a răspuns:

Mi-a placut

| missfatadelatara a răspuns:

Citește cartea mai bine.

| AnonimFaraPereche explică (pentru missfatadelatara):

Este si carte?

| missfatadelatara a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Of course.

| AnonimFaraPereche explică (pentru missfatadelatara):

De unde o pot lua? Tradusa in română evident.

| missfatadelatara a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Din librariile reale sau de pe cele online.

Recviem pentru un vis - Hubert Selby Jr.
E în jur de 25-30 lei, nu mai știu exact ca eu o am de ceva vreme. Pe net găsești sigur oferte, nu mai caut acum ca e seară laughing

| Fantastic7 a răspuns:

Un film foarte interesant, merita vazut.

| suntsuper a răspuns:

Super, l-am vazut acum un an si m-a impresionat mai ales sfarsitul, chiar daca nu mai tin minte cum s-a terminat, asta e impresia care mi-a lasat-o. filmele de prin 2000 sunt faine. daca ti-a placut requiem for a dream, iti recomand:
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo(1981)
si
American Beauty(1999)

primul e aproape la fel, al doilea e mai diferit dar sunt sigura ca ti-ar placea, daca ai apreciat Requiem for a dream

| AnonimFaraPereche explică (pentru suntsuper):

Requiem for a dream e filmul meu preferat.
American Beauty l am vazut.
Primul nu l am vazut dar cu siguranta il voi viziona. Te pup

| MCRgurl a răspuns (pentru suntsuper):

***SPOILER***

La sfarsit Harry isi pierde mana datorita unei infectii cauzate de acele murdare, Tipul ala negru (nu mai stiu cum il chema. Tyron, Tyrell?) ajunge la inchisoare unde e in sevraj, iubita lui Harry se prostiuteaza pentru droguri iar mama lui Harry ajunge la nebuni.

| suntsuper a răspuns (pentru MCRgurl):

Te-ai uitat la Wir kinder vom bahmhof zoo?

| AnonimFaraPereche explică (pentru suntsuper):

Nu l-am gasit subtitrat in română... M-ai putea ajuta cu un link?

| MCRgurl a răspuns (pentru suntsuper):

Nu