| Jager a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul Warcraft?

Răspuns Câştigător
| BogDBF a răspuns:

O mare dezamagire! Nu am sa inteleg niciodata cum de cei de la Blizzard au permis un astfel de scenariu.

Sincer sa fiu nici n-as stii de unde sa incep... Eu sunt fan Warcraft, inca joc Legion, am jucat warcraft 3, am citit cateva dintre carti, dar filmul a fost pur si simplu dezamagitor.

Pe scurt, ca si poveste, seria World of Warcraft incepe prin cartea Rise of the Horde de Christie Golden, apoi continua cu The last guardian, de Jeff Grubb si apoi vin urmatoarele pana la War Crimes, care e a 12-a carte daca nu ma insel, echivalentul expantionului Mists of Pandaria - raid-ul Siege of Orgrimmar in care Garosh este capturat etc. etc.

In fine, am zis de cele 2 carti pentru ca cei care au facut filmul asta (teoretic) au avut in vedere. A iesit un terci, evident, pentru ca :
1. Povestea nu s-a respectat - sa fim seriosi... Lothar cu Garona?!?! mai nimic din lore-ul original nu s-a respectat, ceea ce a creat confuzie. Din film pur si simplu nu se intelege ce e Hoarda sau ce e Alianta. Draneii, care sunt protagonistii intrigii, au aparut ca si simplii prizonieri in film... Cine e Gul'dhan, Sargeras, care-i treaba cu asa-zisa "coruptie demonica". Unde se intampla actiunea si DE CE? De ce pana mea se bat aia pe acolo, din ce motiv? Deci pur si simplu scenariul ala e facut ca si cum cineva a vrut sa-si bata joc de tot ce inseamna Warcraft.
2. LOTHAR- au facut in asa fel incat au distrus efectiv persoanjul acestei lumi Warcraft. Cum sa-l alegi ca si actor principal pe TRAVIS FIMMEL -cel care il interpreteaza pe Ragnar Lodbrok in serialul Vikings si pe Lothar in Warcraft-? Asta a fost unul dintre cele mai dezamagitoare lucruri in filmul asta. Daca Tom Hanks, de exemplu, poate fi intr-un film Forest Gump si in alt film, professor Langdon, Fimmel asta nu poate fi, din pacate, decat Raghnar. Asa ca in Warcraft, cand te uiti la Lothar, il vezi pe Raghnar dn Vikings.
3. Au trecut prin poveste cu o rapiditate de neinteles, ce a distrus tot filmul. Ganditi-va asa: in Lord of The rings, primele 3 filme aparute la inceputul anilor 2000 au avut in vedere 3 carti. Fiecare film a reprezentat cate o carte si fiecare film a durat intre 3-4 ore. Ori acest "Warcraft", care e cu mult mult mai complex decat Lord of the Rings ca si poveste, a avut in vedere actiunea din 2 carti ecranizata in maxim 2 ore. Asta cred ca spune tot.

Eu as fi preferat sa vad filmul sub forma animatiei, cum sunt acele cinematicuri de la Blizzard cu ocazia fiecarui nou expantion al jocului World of Warcraft.

Filmul asta este asteptat de prin 2010. Warcraft cred ca are ca si fani, mai mult, numeric vorbind, decat toti cetatenii Romaniei la un loc. Ma refer la publicul tinta a acestui film: persoane care de-a lungul timpului au jucat jocurile, au citit cartile, au interactionat in orice fel cu warcraft pana acum. Nu pot sa inteleg cum de a iesit asa ceva din toate asteptarile si toate resursele de care dispuneau toti cei care s-au ocupat de realizarea lui.

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

E un film bun.

| WaterDrop a răspuns:

Prea mult verde, parerea mea, iar interpretarea actorilor a lasat de dorit, cat si actiunea.Foarteee slabut.

| RoxB a răspuns:

Urasc Warcraft. Mi-a distrus toate iubirea si admiratia pe care o aveam pentru Duncan Jones. Mai bine te uiti la Moon (2009) daca vrei sa vezi ce are de oferit ca si filmmaker.

| Ymir a răspuns:

Este putin cam sad, dar merge