| Neacsu_Florica_1968 a întrebat:

Ce post de televiziune a difuzat filmul THE MIRACLE WORKER?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A fost la TCM, dar cu mulți ani în urmă...
A fost și la TVR 2 (h. 23:55, în 15.01. 2013)
http://programetv.program24.ro/post/tvr-2/data-15.01.2013.html

| Neacsu_Florica_1968 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc dar ma intereseaza varianta din 2000 nu cel din 1962

| floresdemayo a răspuns (pentru Neacsu_Florica_1968):

Nu știam că a fost făcut și un remake al filmului din 1962. Dar acum, când am văzut afișul filmului, imaginea nu mi-e deloc străină. Genul acesta de filme s-a transmis pe Hallmark, Paramount, TVR Cultural sau pe TVR 2.
Dacă îi voi vedea vreodată titlul în revistele TV, din anii trecuți, te voi informa.
Trilerul filmului "The Miracle Worker" mi-a amintit de un film asemănător, la fel de emoționant, Black (2005). Și aici, un profesor răbdător, empatic, ajută o fetiță oarbă/mută, cu un comportament sălbatic, să comunice, să folosească tacâmurile, să învețe alfabetul etc. Practic, o 'domesticește', prin metodele sale. În final, ea va ajunge o studentă eminentă. E un film bun.
https://www.youtube.com/watch?v=McXD7rg9_UY

| Neacsu_Florica_1968 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc