| PanaitAnaSofia a întrebat:

Ce se întâmplă dacă porți ochelari 3D și nu te uiți la niciun film?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic, ai sa vezi lumea intunecata

| sierra1 a răspuns:

Vedera umană are aracter STEREOSCOPIC - percepție a spațialității. Încercând să forțezi ochiul să perceapă o imagine deja 3D (realitatea) printr-un dispozitiv ce o modelează, percepția va fi alterată.
În plus alte deficiențe sunt
- filtrarea nuanţelor de către lentilele colorate deformează puternic culorile (de ex. roşul din imaginea originală migrează spre negru).
- filtrarea nuanţelor de către lentilele colorate forţează ochii şi în plus datorită deformării culorilor nu se recomandă privirea continuă a unei imagini în acest format pe o perioadă îndelungată (mai mult de 5-10 minute).
- comparativ cu tehnicile care utilizează ochelari 3D activi sau pasivi, vizualizarea 3D este de calitate foarte slab

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu vei vedea 3 d, si vei purta ochelarii degeaba.

| ziftode a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Eu zic, ca o sa vada 3D, dar nu din cauza ochelarilor ci din cauza ca nu e la cinema si lumea e 3D... NATURAL rolling on the floor

| ziftode a răspuns:

Ochelari 3D... activi sau inactivi? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde... Dacă sunt activi, atunci le consumi bateria de pomană. Dacă sunt pasivi, atunci doar arăți ca un prost.

Fundă.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nimic notabil.Nu vezi altfel, nu-ti afecteaza ochii, incearca sa te convingi.

| utilizator9 a răspuns:

Ii pui degeaba