| anonim_4396 a întrebat:

Ce se va intampla in Twilight Breaking dawn? Cine a citit cartea? Bella va fi transformata in vampir? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Bianca_1513 a răspuns:

La începutul cărţii, Bella se căsătoreşte cu Edward, în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Cei doi îşi petrec luna de miere pe Insula Esme, un dar oferit de Carlisle Cullen soţiei sale. Cei doi fac dragoste, dar acest fapt naşte un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soţia lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugăminţile Bellei îl conving însă în cele din urmă. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău şi îşi dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului şi de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul şi îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, ştiind că aceasta şi-a dorit mereu un copil.

Sarcina avansează cu repeziciune, punând în pericol din ce în ce mai mult viaţa Bellei. În ciuda acestui fapt, Bella simte o legătură puternică între ea şi copil. Deşi la început îl urăşte pentru că pune în pericol viaţa soţiei lui, Edward ajunge şi el să îşi iubească copilul după ce îi aude gândurile şi înţelege că şi copilul o iubeşte pe Bella şi că încearcă să îi facă cât mai puţin rău cu putinţă.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate. Bella aproape că moare în timpul naşterii, însă Edward reuşeşte să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente şi dureroase a Bellei în vampir, Jacob Black se „lipeşte" (proces prin care un vârcolac îşi găseşte sufletul pereche) în mod involuntar de Renesmee, fiica Bellei.

Lucrurile se precipită o dată cu intrarea vampirilor Volturi în scenă, informaţi în mod greşit de un vampir pe nume Irina că Renesmee ar fi un copil vampir, fapt care, dacă ar fi fost adevărat, ar fi reprezentat o gravă încălcare a regulilor lumii vampirilor. Ajutaţi de alţi vampiri, Edward şi Bella izbutesc să dovedească faptul că Renesmee nu e copil vampir şi îşi câştigă dreptul la o existenţă tihnită alături de fiica lor.

Sper ca te.am ajutatbatting eyelashes.

5 răspunsuri:
| katherine09 a răspuns:

In Breaking dawn Bella se casatoreste cu Edward si pleaca in luna de miere pe o insula. Acolo Bella ramane insarcinata si dupa ce naste o fetita pe nume Reneesme este transformata in vampir.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Da va deveni big grin

| Denise_3997 a răspuns:

Bella va ramane insarcinata si va naste o fetita. Volturi afla de acest lucru si hotarasc sa ia masuri. La nastere, Bella este pe moarte, iar atunci Edward decide sa o transforme, pentru a nu o pierde.

| Alicia4408 a răspuns:

Cartea are o acţiune relativ interesantă chiar dacă are un final previzibil. Acţiunea este captivantă deoarece asta impun primele două romane, să îţi doreşti să o citeşti. Este frumos prezentată având în vedere că este împărţită în trei părţi: Bella, Jacob, Bella vampir.

Toată acţiunea se învârte în jurul sentimentelor rănite ale lui Jacob şi a faptul că după ce Bella se căsătoreşte cu Edward pleacă pe Isle Esme pentru luna de miere. Insulă pe care rămâne gravidă cu o copilă care aproape o omoară la naştere. Copila devine centrul acţiunii in partea a treiaa a cărţii declanşând o serie de acţiuni pe care vă voi lăsa să le descoperiţi fiind chiar foarte interesante.

Sper ca te-am ajutat!

| IlincaD a răspuns:

Da, va deveni si vampir si va avea un copil jumatate om jumatate vampir.