| Ioanaa96 a întrebat:

Ce va place mai mult cartea Stapanul Inelelor sau filmul:X?

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pai sa le luam pe rand big grin
1.In film nu apare faza aia din carte care n-o suport cu Tom Bombadil si cu Goldberry si padurea aceea ciudata cu copaci miscatori, periculosi si toate cele.Cam vreo 60 de pagini zici ca e pentru copii de 5 ani
2.Filmul pune prea mult accent pe Saruman si Orthanc-ul lui.Nu-mi place big grin
3.Imi place la carte ca e mult mai detaliata la partea cu sfatul lui Elrond fata de film
4. Legolas in carte pare cam, cum sa zic... fatalau big grin Prea se comporta ciudat de zici ca-i flower power
5.In carte la Vagauna vin Gandalf si Erkenbrand in zorii celei de-a cincea zile la asaltul acela.Eu sunt fan Eomer :p
6.In film, imi place cum se construieste povestea aceea frumoasa cu Aragorn si Arwen...thumbs up pentru scenariile adaptate laughing

Filmul are coloana sonora care te inmoaie pe loc :X Si e mai amuzant sa vezi mai intai filmul si dupa sa citesti cartea ca sa citesti replicile lui Gollum(Smeagol e praf) cu voce tare devil
Deci per total, as inclina un pic spre film big grin

| Artemesia a răspuns:

Nu am vazut nici filmul, nu am citit nici cartea, dar pot sa afirm cu convingere ca nimic nu se complara cu o carte buna! Si, cum zice o poezie" Sa oprim o clipa timpul pentru o ora de lectura...sa uitam ca suntem elevi cu responsabilitati,sa ne cufundam in lumea povestilor, sa zburam... SA FIM COPII!"
Lectura te face sa simti ca esti copil, sa-ti traiesti copilaria.
Asa ca citeste cat de mult poti si...cat mai poti!

| Blondamea a răspuns:

Pai mie imi place filmul care e ff frum dar si cartea e frumoasa deci intr'un cuvant sunt frumoase ambele atat timp cat se vorbeste despre acelasi lucru ca in carte sau ca in film

| ღdiaღ a răspuns:

Povestea in intregime

| Progeniturã a răspuns:

Pai sunt scene in film care mi-au placut mai mult in carte, iar unele chesti din carte mi-au placut mau mult in film. Deci pot spune ca se completeaza reciproc

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Catrea normal.in carte sunt niste detalii care nu apar in film (nici nu au cum, ar trebui mult mai mult timp)iar acele detalii fac personajele mai cunoscute, mai apropiate.adica totul se leaga si intelegi mai bine filmul e...nu imi place filmul prea mult

| coolboy_1648 a răspuns:

Filmul deoarece este mult mai real si mai usor de imaginat big grin mai ales cel 3d de la movieplex big grin