| love1996 a întrebat:

Ceva filme cu Lucifer stiti?

11 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă vrei filme în care Lucifer/Satan/Diavolul este unul dintre personaje
The Witches of Eastwick (1987)
Angel Heart (1987)
The Devil's Advocate (1997)
End of Days (1999)
The Ninth Gate (1999)
Constantine (2005)
Ghost Rider (2007)
Dead in Tombstone (2013)
Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2011)
serialul Reaper (2007)
Dar dacă vrei ceva în genul serialului Lucifer, cu ființe supranaturale devenite detectivi/consultanți ai poliției avem serialele Forever Knight, Blood Ties, Angel, Moonlight, The Dresden Files, Forever (2014), IZombie, Sleepy Hollow, Dirk Gently's Holistic Detective Agency, filmele Bright (2017), Dylan Dog: Dead of Night (2010)

| Lioana a răspuns:

Da. Filmul serial "Lucifer" laughing

| love1996 explică (pentru Lioana):

Vazut pana la finalul sezonului 3 ca mai mult nu exista din pacate

| Lioana a răspuns (pentru love1996):

Pai degeaba vrei sa vezi alte filme cu Lucifer ca nu vor fi axate pe aceeasi idee si nu sunt o continuare la acel serial.
Dar daca vrei sa vezi un film cu Diavolul ai putea viziona "Devil's Advocate" ("Pact cu Diavolul" in romana). Asta daca nu l-ai vazut deja. Doar ca acolo Diavolul e un personaj negativ, nu unul pozitiv ca in serialul mentionat.

| love1996 explică (pentru Lioana):

Ma interrsa daca cumva prin nu stiu ce miracol exista vreun film sau carte in care sa fie povestita viata lui Lucifer, cum a decazut ca inger si s-a ridicat ca si Diavol... Etc?
Il ador ca si personaj fantastic, cu toate ca nu cred in nimic de genu asta.

| Lioana a răspuns (pentru love1996):

Viata lui Lucifer nu are cum sa fie povestita de un om pentru ca e un personaj care se presupune ca a existat inainte de existenta omenirii. Caderea lui a fost inainte de existenta omenirii. Cartea care mentioneaza existenta lui este Biblia.
Acest film serial este doar imaginatia celui care a facut scenariul filmului si nu-l prezinta asa cum il prezinta Biblia. L-a umanizat, l-a facut bun, sensibil si iubitor chiar daca e putin cam mandru si petrecaret. In film el nu vrea sa faca rau nimanui ba chiar ajuta oamenii dar despre el se stie ca vrea sa traga omenirea in jos. Ca ii ispiteste pe oameni sa pacatuiasca. Filmul sustine ca nu el face asta ci el doar ii judeca pe pacatosi. Dupa cum am spus e doar ideea scenaristului si nu stiu daca e o idee buna.
Stiu ca actorul Tom Ellis poate sa facă din Lucifer un personaj șarmant dar te-ai gandit ca nu reda corect acest personaj? Nu degeaba providerul Fox a anulat difuzarea filmului. Doar Netflix il posteaza. Se pare ca anul acesta va aparea si sezonul 4.

| love1996 explică (pentru Lioana):

Stiu legenda. Stiu cum staa treaba cu Lucifer.
Si ni ma gandeam sa imi spuna cineva ceva asemanator cu serialul Lucifer
Ci pur si simplu voiam ceva cu el ca si personaj.

Răspuns utilizator avertizat
| crud a răspuns:

Nu joaca in filme.

| Shinderiu a răspuns:

Serialul Lucifer. xD

| love1996 explică (pentru Shinderiu):

Mersi dar l-am vazut si imi pare rau ca nu sa mai continuat cu sezonu 4
Mi-a rupt inima?