| hope2destiny a întrebat:

Cine a vazut filmul North&South? puteti sa mi`l povestiti si mie?big grin cea mai amanuntita descriere ia FUNDA \love struck/

4 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Hale e eroina unei povesti de dragoste, desfasurate pe fundalul framantarilor din societatea industriala a Angliei victoriene. Nascuta in sudul tarii, ea se stabileste in nord, in orasul Milton, unde se indragosteste de John Thornton, fermecatorul proprietar al unei tesatorii.

Filmul reprezinta adaptarea pentru televiziune a romanului cu acelasi titlu al autoarei britanice Elizabeth Gaskell, recunoscuta in epoca victoriana pentru scrierile sale.

http://www.youtube.com/watch?v=xbLqy2ONnU4

| DEBrown a răspuns:

Specifica si tu care din ele, ca sunt doua. Este unul din 1985 iar celalalt din 2004 happy

| DEBrown a răspuns:

Crescuta in casa matusii sale din Londra, Margaret Hale se intoarce acasa, in idilicul Sud, dupa nunta verisoarei sale. Obligata sa se mute impreuna cu familia in intunecatul Nord, datorita unei crize de constiinta a tatalui sau, un preot cu idei progresiste ce nu a mai putut sa isi reinnoiasca juramantul facut in tinerete, Margaret va face cunostinta cu o lume noua, cea a industriasilor bogati, dar si cu cea a muncitorilor care lucreaza in tesatoriile de bumbac. Va reusi oare Margaret sa se descurce in acesta noua lume? Va reusi povestea dintre ea si puternicul industrias Jhon Thorthon sa aiba un final fericit in ciuda antipatiei pe care o resimt amandoi la prima intalnire?

sau

Hale e eroina unei povesti de dragoste, desfasurate pe fundalul framantarilor din societatea industriala a Angliei victoriene. Nascuta in sudul tarii, ea se stabileste in nord, in orasul Milton, unde se indragosteste de John Thornton, fermecatorul proprietar al unei tesatorii.

Filmul reprezinta adaptarea pentru televiziune a romanului cu acelasi titlu al autoarei britanice Elizabeth Gaskell, recunoscuta in epoca victoriana pentru scrierile sale.

| hope2destiny explică:

Ala din 2004