| Th3Unknown a întrebat:

Cine poate sa imi povesteasca filmul Mizerabilii pe scurt?

6 răspunsuri:
| Gabielle a răspuns:

N-am vazut filmul dar un rezumat al cartii gasesti aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mizerabilii

| Fеly a răspuns:

Totul se incepe in Paris, un detinut a fost eliberat de 4 zile Jean Valjan, pleaca intr-un satuc pentru a gasi hrana si apost, este primit de un parinte si o maica, a fost hranit, in timp ce sedea in camera lui, trecutul lui in puscarie nu il parasea, (am uitat sa mentionez, a fost condamnat e 19 ani, pentru furt de mincare) in acea noapte el a furat niste tacimuri din argint de parinte si maica, parintele auzind zgomot s-a cborit sa vada ce e, si atunci jean valjent l-a lovit cu palma, a 2 zi dimineata, politia, l-a gasit pe hot, si la adus in casa parintelui si măicii, parinetle a adus din casa 2 candelabre, si i-a spus ca a uitat sa ia acestea, si a sus politiei ca da, insasi el i-a dat lui jean valgent argintaria, dupa ce polititii au plecat, parintele a mentionat- doresc ca tu din argintaria asta, s le vinzi si sa devii om in viitor.

Dupa 9 ani de zile, Jeah Valjent a devenit primaru unui satuc din preajma Parisului, toti i scoteau ciudat, din cauza ca nu avea sotie si era singur mereu, era proprietar unei din cele mai mari fabrici din Paris, era o fabrica de cărămizi, intr-o zi un locotenent a venit la dinsu pentru a accepta pe un inspector la lucru (inspectorul era cunoscut de jean vajent) ( inspectorul a fost politisc la inchisoare in care a stat jean).
in fabrica, barbati lucrau separat de femei. (acs iti scriu si continuarea)

| Th3Unknown explică (pentru Fеly):

Deci continuarea? dau funda... trebuie sa aflu neaparat continuarea pana la 10

| Fеly a răspuns:

UNA DINtre femei, era gravida, si nu era convenabil asta, ea explica ca sa mai lucreze luna, pentru ca are o fata pe nume Cosseta care trebuie intretiunuta, dar incercarile au fost in zadar, femeia si-a vindut mobila din casa, sia taiat arul pentru bani s.a.
In acel moment, jean l-a recunoscut pe inspector, a pelcat la banca si si-a luat toti bani care erau.
inspectorul Javert, cu ri ce scop vria sa vada actele primarului(jean), si a mintit, cică in Paris sa introdus o noua lege, toti care s-su mutat intr-un sat sa oras, in decurs de 10 ani, trebuie sa prezinte actele la control.

Fatigu( femeia gravida) care muncea pentru fica ei, a rimit o scrisoare, din partea familiei in care coseta crestea, in scrisoare scria- D-na, Cosseta creste, are envoe de noi haine, si de juarii, acum pe luna, ar trebui sa trimiteti nu cite 10 franci, ci 20), avea datorii catre mul care i-a dat o camera(chirie), sa fsca bani, se acupa deja cu prostitutia, peste un timp sa inbolnavit)

| Fеly a răspuns:

UNA DINtre femei, era gravida, si nu era convenabil asta, ea explica ca sa mai lucreze luna, pentru ca are o fata pe nume Cosseta care trebuie intretiunuta, dar incercarile au fost in zadar, femeia si-a vindut mobila din casa, sia taiat arul pentru bani s.a.
In acel moment, jean l-a recunoscut pe inspector, a pelcat la banca si si-a luat toti bani care erau.
inspectorul Javert, cu ri ce scop vria sa vada actele primarului(jean), si a mintit, cică in Paris sa introdus o noua lege, toti care s-su mutat intr-un sat sa oras, in decurs de 10 ani, trebuie sa prezinte actele la control.

| Fеly a răspuns:

Fatigu( femeia gravida) care muncea pentru fica ei, a rimit o scrisoare, din partea familiei in care coseta crestea, in scrisoare scria- D-na, Cosseta creste, are envoe de noi haine, si de juarii, acum pe luna, ar trebui sa trimiteti nu cite 10 franci, ci 20), avea datorii catre mul care i-a dat o camera(chirie), sa fsca bani, se acupa deja cu prostitutia, peste un timp sa inbolnavit)