| XYZsnick a întrebat:

Cum poti sa nu incalci drepturile de autor pe Youtube cand pui un clip video de la tv pe Youtube?

7 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Salut, poti sa editezi videoclipul, sa schimbi imaginile sa fie in oglinda + sa pui o rama videoclipului, rama care trebuie sa acopere cel putin 40% din ecran.
Astfel editezi suficient de mult continutul incat sa fie considerat ca fiind o "interpretare artistica".
Videoclipul va sta pe Youtube, insa vei pierde drepturile de monetizare pe acel videoclip.

| Violleta2022 a răspuns:

Platind copyright, ca sa poti difuza acel video.

| LPCTSTR a răspuns:

Cred ca aici intervine acel overlay, ceva care sa acopere, sa stea langa sau sa incadreze o secventa sau clipul in sine.
Am auzit ca pana si un text suprapus poate sa anuleze posibilitatea autorului de a raporta clipul, deci presupun ca daca ii pui un overlay sau il incadrezi in ceva (absolut orice, pana si un fundal) poti trai linistit.

| ziftode a răspuns:

Tot ce e pe utube are drepturile de autor platite de catre utube
si ei nu pierd bani din asta (nu vreau sa dau o explicatie lunga)

asa ca poti sa pui linistit, si in tari in care drepturile de autor sunt luate in serios EXAGERAT DE RAU e foarte legal (cum e sa bagi la inchisoare un student ca a luat cateva filme piratate, nu ai destui teroristi de gasit, iar aia omoara oameni nu fac o paguba de 10eu pentru un film)

| AlexSalling a răspuns:

Na-i cum

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Prin citirea si interpretarea legilor de pe Youtube si a celor de pe site-ul de unde preiei. Daca au avut scapari la momentul preluarii esti absolvit de raspunderi legale.Asa fac multi, personal nu am facut-o.Mai multe nu pot spune in mod legal.

| XYZsnick explică:

Cele cu serviti va rog puse normal cu sute de mii de vizualizari de ce nu sunt date jos?