| anonim_4396 a întrebat:

Cum reușesc regizorii în filme/telenovele/seriale să creeze aproape realistic scena morții cuiva?
De exemplu, în acest clip https://youtu.be/xY5ZWvPvXTI la minutul 01:20, sau în acest clip https://youtu.be/5HhcTApOyj4 la minutul 01:44.
Se folosesc manechine făcute să se asemene cu actorul respectiv?
Dacă găsiți, arătați-mi vă rog câteva clipuri "in the making" cu scene dintre acestea.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Manechine se foloseau/se folosesc in productiile mici si de duzina,
in ziua de azi in titlurile mari se folosesc
tehnici mai moderne

1. tehnica green screen:
personajul e filmat in fata unui paravan de culoare verde inchis, pentru a se deosebi bine de fundal, realizeaza cascadoria legat cu franghii, apoi clipul rezultat e prelucrat, - se elimina franghiile si tot ce mai e vizibil - si se adauga in clipul principal in programul de editare video.

2. cascadori + green screen, sau cascadori pur si simplu

3.in cazuri exceptionale, si cand exista timp si buget, se pot crea caractere 3D virtuale, care sunt animate dupa dorinta si se "monteaza" in clipul principal.

4. combinatii intre cele de mai sus

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aproape realistic? Pai se vede de la o posta cum este intrerupt cadrul, pus ceva sub, aia pica pe ceva, dupa taie si dupa ce se da jos pun si cioburi care pica.

Pai daca asemenea scene din telenovele te uimesc, ce mai zici de CGI? Sau de saracul Jackie Chan, care isi face singur cascadoriile (in care s-a ranit de atatea ori).

Am si o melodie pregatita pentru tine (chiar daca nu asta ai cerut happy ):
https://m.youtube.com/watch?v=TnSfwONWlk8

| Mosotti a răspuns:

Se intampla totul asa repede de nici nu iti dai seama cine cade, cum cade, si in primul si in al doilea caz e la fel, inainte sa cada aia prin geamul ala, s-a schimba cadrul si ai vazut ca a cazut ceva prin geam, nu stii ce.
In al doilea la fel, arata in cadre separate cum cade ceva de sus si jos ti-o arata cazuta, nu stii cine e acolo cu adevarat.
Nici macar in al doilea caz nu a aratat de la cap la coada legat cum a sarit aia de pe scari jos, pot fi scene diferite, e f simplu sa faci asa.

Poate cand ai vazut ca se desprinde de pe scari a fost filmat azi, scena aia scurta cum cade ceva sa fie filmata maine, si jos alta scena cu ea jos in rosu in alta zi, e doar un exemplu.
Jos poate fi manechin bine facut sau chiar ea sa fie acolo ca sa dea bine daca te uiti atent la ea la o adica. Adica s-a pus acolo cand a filmat ultima scena cand era cazuta acolo.

| Furnicuta000 a răspuns:

Https://youtu.be/ItFWpPtJpmU

Si se mai monteaza pe calculator. De ex acel geam poate fi facut dintr-un material care sa nu raneasca pe nimeni cand se sparge

| Werrich a răspuns:

Se numește green screen effect.
https://youtu.be/bTMVVjv5zQ0