| Gajeel2000 a întrebat:

Cum se traduc anime-urile din engleza in romana?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel putin 2 variante: Audio, se dubleaza audio-ul si se pune peste audio original (sau chiar se inlocuieste in functie de versiune, doar vocile pot fi inlocuite) ori se face subtitrare direct cu anumite programe, si "ce auzi aia traduci".

| dannyel86 a răspuns:

Anime-ul vine cu subtitrare in engleza, care se traduce in romana de cunoscatorii limbii straine.
E nevoie de programe pentru a crea / edita / inlocui subtitrarea pentru anime sau orice alt film.
Daca anime-ul e dublat in engleza, se poate crea pentru acesta subtitrare in romana, direct dupa ceea ce se aude.