| xXKidda a întrebat:

Cum se traduce titlul filmului "Requiem for a dream"?. Merita vazut?

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Requiem pentru un vis, se traduce (RECVIÉM -Slujbă catolică, rugăciune pentru pomenirea celor morți/Muzică compusă pentru această rugăciune). Filmul se vrea o dramă cu mesaje tulburătoare.Pe mine,sincer însă,nu m-a impresionat defel (chiar m-a plictisit pe alocuri),bine, acum părerile sunt diferite, nu poți generaliza și n-aș vrea să influențez cumva, este doar părerea mea, iar pentru o descriere exactă, vezi aici:
http://www.cinemagia.ro/......-vis-1405/

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Ceva de genu cu un vis... oricum stiu un prieten care l-a vazut si a zis ca e interesant...

| MagdaLove a răspuns:

Parastas pentru un vis dar nu stiu cum e