| tonic11 a întrebat:

De ce credeti ca personajele din desenele animate au 4 degete?

Răspuns Câştigător
| Archdaemon a răspuns:

Pentru ca este mai simplu asa, de obicei artistii prefera 4 in loc de 5.Cu cat personajul are mai multe detalii, cu atat mai greu artistii lucreaza cu el.Imagineaza-ti cum ar fi sa ii deseneze mereu,cu mult par,cu multe detalii, ochelari, mustati etc...

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Nu cred ca din comoditate artistii deseneaza 4 degete in loc de 5.
Daca ar fi asa, de ce in loc de degete n-ar desena 4 linii?
Cele mai haioase explicatii pe care le-am auzit la faza asta ar fi:
1)e o legatura subtila cu maseaua de minte, coccisul si apendicele
2)ceva trimiteri catre zona evolutionismului, ce daca-s degetele lu` Johnny Bravo?
3)mesajul subliminal ar fi ca ne tragem din extraterestri
4)prin cele 4 degete li se explica plozilor ca acesti Simpsoni si acesti Supermani si acesti Donalzi nu sunt reali deci nici kinderii sa nu faca asa acasa.
mie mi-au placut explicatiile astea dar nici @xElenaxD nu le combate rau!

| noktambul a răspuns:

Intr-un desen animat, o mana cu 4 degete este mai expresiva, dat fiind proportiile care nu mai sunt respectate intocmai. Este acelasi motiv pentru care personajele animate au capul mare.

| Anestezia a răspuns:

Buna laughing Buna intrebare.Pai are drepatate xElenaxD laughing...Dar. chiar nu stiu.O intrebare de nota 10 laughing

| LittleMissCupcake a răspuns:

Eu sincer atunci cand eram mica credeam ca americanii chiar au doar 4 degete laughing si intrebam pe toata lumea daca este adevarat. laughing

| LittleMissCupcake a răspuns:

Cred ca... nu stiu... poate pentru a oferi cat mai mult amuzament. De exemplu eu inca ma uit la desene animate big grin deoarece sunt foarte amuzante figurile lor.

| Yummi a răspuns:

Ca sa nu existe degetul din mijloc [parerea mea] rolling on the floor

| Leocerba a răspuns (pentru Yummi):

Parerea ta e foarte haioasa laughing

| H3Lp3r1 a răspuns:

Pai dupa parerea mea ar arata aiurea cu 5 degete adica ar fi prea multe si pana la urma ce rost are ca is desene animate putin facute in bataie de joc ca si cum arata ele etc... desenele animate sunt desene nu filme

| ancutzadracutza a răspuns:

Este mult mai usor de desenat asa si se vede mana mult mai bine cu 4 degete la desenele animate.am incercat sa desenez personaje cu 5 degete dar aratau oribil mainile lor.

| ancutzadracutza a răspuns:

Este mult mai usor de desenat asa si se vede mana mult mai bine cu 4 degete la desenele animate.am incercat sa desenez personaje cu 5 degete dar aratau oribil mainile lor. funda plzzzzzzzzz?

| sebyc98 a răspuns:

Ca sa nu oboseasca desenatorii facand 10 degete in loc de 8...ma intreb cate degete au la picioare...