| anonim_4396 a întrebat:

De ce în filmele de dinainte de Revoluție, vocea actorilor din filmele românești suna aproape la fel? De exemplu, vocea actrițelor era ascuțită, pițigăiată, iar a bărbaților ascuțită. N-am înteles niciodată din ce cauză se întâmpla așa. În filmele/serialele românești actuale se aude clar diferența între voci.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Microfoane mult mai performante în ziua de azi.

Și de fapt întreaga tehnica de masterizare și postprocesare a sunetului. (programe software).

In ziua de azi exista programe specializate, care pot corecta frecventa și amplitudinea undelor sonore.

Și nu în ultimul rand, tehnologia cu care au fost înregistrate filmele vechi, comprima sunetul într un format din care se pierdeau anumite frecvente.

1 răspuns:
| Michaeel a răspuns:

Tehnologia nu era asa avansata și calitatea audio era mai proasta.